Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara

  Yumurtalık kisti tedavisi Ankara, yumurtalıklardaki kistlerin ve kistlerin neden olduğu sağlık sorunlarının kontrol altına alınması için yapılır. Kistler; dışında çeperi olan, içi sıvı dolu bir yapıya sahiptir. Bu kistler iyi ya da kötü huylu olabilir.  Yumurtalık kistleri, her zaman belirti göstermeyebilir.  Yaygın belirtileri ise adet düzensizliği, karın bölgesinde ağrı, idrar yolunda oluşan problemlerdir. Hastanın yaşı, ve yumurtalık kistinin büyüklüğü gibi parametrelere göre , hastanın tedavi süreci başlar. Yumurtalık kisti tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi yazının devamında yer almaktadır. Ankara yumurtalık kisti tedavisi için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kisti yumurtalığın içinde ya da dışında oluşmuş olan, içi sıvı dolu yapıdır. Yumurtalıklarda, yumurtlama işlevini sağlayan folikül isimli ufak kesecikler vardır. Yumurta hücresini içeren foliküller, adet döneminde çatlayarak yumurtaların açığa çıkmasını sağlar. Adet döneminde eğer bu foliküller çatlamazsa, yumurtalık kistleri oluşur. Yumurtalık kistleri çoğunlukla iyi huyludur. Yumurtalık kistlerinin en yaygın nedeni hormonal dengesizliklerdir

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri küçük yapıda ise çok fazla belirti vermeyebilir. Jinekolojik muayene esnasında tespit edilebilir. Yumurtalık kistinin büyümesi durumunda aşağıdaki belirtiler görülebilir.:

  • Adet düzensizliği
  • Karın ve kasık ağrısı
  • Karın bölgesinde şişlik
  • Gebe kalamama
  • Sindirim sistemi bozuklukları
  • İdrar yolu problemleridir.

  Yumurtalık Kisti Çeşitleri Nelerdir?

  Yumurtalık kistleri; yaşa, oluşma sebeplerine, yumurtalık kistinin yapısına bağlı olarak gruplara ayrılır.

  Fonksiyonel Kistler

  Vücudun hormon dengesinin oluşmaya başladığı 13-18 yaş aralığında gözlenen kistlerdir. Çoğunlukla risk teşkil etmediği için cerrahi müdahale ya da ilaç tedavisi gerektirmez. Hekim tarafından düzenli takip yeterli olabilmektedir.

  Korpus Luteum Kisti

  Yumurtlama döneminden sonra açığa çıkan yumurtalar korpus luteum yapısına dönüşür. Bu yapı, gebe kalındığında bebeğin tutunması sağlar. Gebelik olmadığı durumlarda vücuttan atılır. Vücuttan atılamadığı durumlarda ise korpus luteum adı verilen kist meydana gelmiş olur.

  Çikolata (Endometriyotik) Kisti

  Rahim içinde bulunan sıvının yumurtalıklara yerleşmesi ile oluşan kist yapısıdır. Kistin iç yapısındaki sıvı, erimiş çikolata gibi olduğu için çikolata kisti adını almıştır. Genellikle zararsız kistlerdir. Adet döngüsünün bozulmasına, adet yoğunluğunda değişmelere, gebe kalamama gibi şikâyetlere neden olabilir. Yapısının küçük olduğu durumlarda gözlem altına alınır. Yapısı büyük ise ve ağrı, pelvik bölgesine baskı gibi semptomlara neden oluyorsa cerrahi müdahale tercih edilebilir.

  Dermoid Kist

  Yapısı diğer kistlere göre daha serttir. Çoğunlukla belirti vermeyebilir. Genellikle ameliyat gerektirir. Erken tanı ile yumurtalıklar alınmadan tedavi edilebilir.

  Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

   Yumurtalık kisti tedavisi için öncelikle kistin yapısı, büyüklüğü, miktarı ve yumurtalıktaki yerleşim yeri belirlenir. Tedavi yöntemleri belirlenirken yumurtalık kistinin kişide yarattığı problemler göz önüne alınır. başlangıçta küçük kistler düzenli kontrol ile takip edilir. Kistin kişide yarattığı problemlere bağlı olarak, yumurtalık kisti tedavisi medikal yöntemlerle yapılabilir. Kist 8-10 cm üzerinde ve büyüme eğiliminde olduğunda, kötü huylu olduğu tespit edildiğinde cerrahi tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

  Yumurtalık Kisti Ameliyatı Yöntemleri Nelerdir?

  Cerrahi müdahalelerde genellikle laporoskopik cerrahi yani kapalı ameliyat yöntemi kullanılmaktadır. Laparoskopik yumurtalık kisti ameliyatlarında karın bölgesine birkaç küçük kesi yapılır. Bu kesilerden, “laparoskop” adı verilen bir kamera yardımıyla, yumurtalıklar görüntülenir. Aynı zamanda cerrahi müdahale de yapılabilir. Yumurtalık kisti uygun cerrahi yöntemlerle çıkarılır. Doktor tarafından gerekli görülürse kist dokusu patolojiye gönderilir. Ameliyat süresi kişinin yumurtalığındaki kiste bağlı olarak uzayabilir. Hastalarımız, ameliyattan sonra birkaç gün gözlem altında tutulur.

  Yumurtalık Kisti Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Yumurtalık kistlerinin yapısı farklı olabilir ve farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. kistin boyutu, iyi ya da kötü huylu olması gibi parametrelere bakılarak tedavi süreci izlenir. Bu süreçte gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hekim tarafından tedavi yöntemi belirlenir. Yumurtalık kistinin yapısına bağlı olarak, düzenli takip veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Doğru tedavi süreci ile kişinin hayatını olumsuz etkileyen durumların ortadan kalkması uzman doktor tarafından sağlanmış olur. Ankara yumurtalık kisti tedavisi ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.