Vajinismus Tedavisi Ankara

  Vajinismus tedavisi Ankara; cinsel ilişki sırasında vajinal kasların kasılması ve cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumunda uygulanan tedavi ve yaklaşımlardır. Vajinismus; her kadında görülebilen, yaygın bir rahatsızlıktır. Yaygın olarak cinsel isteksizlik ile ilişkilendirilse de cinsel isteksizlik ile doğrudan alakalı değildir. Vajinismus şikâyeti olan kadınlar partnerini istese bile cinsel ilişkiye girmekte zorlanır. Doğru yaklaşım ve yöntemlerle, vajinismus %100 tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Yazımızın devamında vajinismus tedavisi hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Ankara vajinismus tedavisi ve fiyatları için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinismus Nedir?

  Vajinismus; kadının çeşitli nedenlerle cinsel ilişki sırasında kasılması ve penisin vajinadan içeri girememesi olarak tanımlayabileceğimiz bir cinsel sorundur. Vajinismusun nedenleri büyük oranda psikolojiktir. Nadir de olsa vajinal enfeksiyonlar ve diğer kadın hastalıkları nedeniyle ortaya çıkabilir.

  Vajinismus Kimlerde Görülür?

  Vajinismus, yaş fark etmeksizin, her kadında görülebilir. Ancak genellikle ilk cinsel deneyim sırasında görülür. Bu nedenle sıklıkla genç ve henüz cinsel deneyim yaşamamış hastalarımızda görülür. Özellikle toplumsal baskılar nedeniyle cinsellik hakkında yanlış bilgileri, inançları olan kişilerde sık görülen bir rahatsızlıktır.

  Vajinismusun Cinsel İsteksizlikten Farkı Nedir?

  Cinsel isteksizlik kadınlarda zaman zaman olabilir. Stres, modern hayatın yoğun temposu, geçici fiziksel rahatsızlıklar cinsel isteksizliğe neden olabilir. Ancak vajinismus olan kadınlar hem cinselliği hem de partnerlerini isterler. Vücudun verdiği kasılma tepkisi ise cinsel birleşmenin gerçekleşmesini engeller. Cinsel birleşme deneyimi ağrılı ve acılı olabilir. Bu da sorunu derinleştirerek, daha çözümsüz bir hâle getirebilir.

  Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

  Vajinismusun en belirgin özelliği kadının cinsel deneyim sırasında kendini korkmuş ve kasılmış hissetmesidir. Kasılma genellikle vajina bölgesinde olur. Ancak ileri vakalarda bacaklara hatta tüm vücuda yayılabilir:

  • Cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi
  • Cinsel birleşme sırasında vajinal kasların kasılması
  • Vajinanın adeta etten bir duvara dönüşerek, penisi içeri almaması en sık görülen vajinismus belirtileridir.

  Vajinismus Neden Olur? Vajinismus Nedenleri

  Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi vajinismus genellikle psikolojik faktörlerden kaynaklanır. Olumsuz cinsel deneyimler, cinselliğe dair yanlış bilgiler, bâkireliği kaybetme korkusu, eşten utanma gibi pek çok psikolojik travma vajinismusa zemin hazırlayabilir. Nadiren de olsa vajinal enfeksiyon ve mantarlardan kaynaklanabilir:

  • İlk cinsel deneyimin olumsuz olması
  • Vajinal enfeksiyonlar (Özellikle vulvar vestibülit)
  • Anksiyete
  • İlk cinsel ilişkide ağrı ve acı hissedileceğine dair yanılgılar
  • Yetiştirilme tarzı, kültürel inançlar
  • Cinsellikten korkma ve baskı altında hissetme

  Vajinismus Tedavi Edilebilen Bir Rahatsızlık Mıdır?

  Sanılanın aksine, vajinismus tedavi edilebilir. Bu noktada hastalarımızın tedaviye yaklaşımı, istekli olması ve kendine inanması çok önemlidir. Özellikle altında yatan fiziksel nedenler de biliniyorsa kısa sürede tedavide oldukça ilerlemek ve vajinismusu kalıcı olarak yenmek mümkündür. Bu nedenle vajinismus olduğundan şüphelenen kadınların zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanlarına başvurması tavsiye edilir. Ankara kadın doğum uzmanı ve vajinismus tedavisi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinismus Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Vajinismus tedavisi, multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Öncelikle kadının fiziksel ve psikolojik durumunu detaylı olarak incelemek; vajinismusun nedenlerini detaylı olarak ortaya koymak gerekir. Eğer vajinismus fiziksel nedenlerle ortaya çıkmışsa öncelikle bu sorunların tedavisine odaklanılır. Bazı hastalarımızda cinsel ilişkide ağrı sorunu da dolaylı olarak vajinismusa neden olabilmektedir. Bu hastalarda cinselliği ağrılı yapan faktörlerin saptanması ve tedavi edilmesi de oldukça önemlidir. Bu süreçte medikal ilaçlar, histeroskopik tanı ve tedavi yöntemleri ya da kremler kullanılabilir. Ancak vajinismusun psikolojik faktörlerden kaynaklanıyorsa cinsel terapi oldukça faydalıdır.

  Vajinismus Tedavisi Ankara ve Fiyatları 2021

  Vajinismus, çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Vajinismus hastalarının büyük çoğunluğunda doktora gitmeden ve durumu kabullenmeden tedavi mümkün değildir. Bu nedenle bu sorunu yaşayan çiftlerin her ikisinin de tedavi sürecine dahil olması; vajinismus nedenlerinin net olarak ortaya konması oldukça önemlidir. Vajinismus tedavisinde izlenen yöntemler ise farklı fiyatlarla yapılabilir. Bu nedenle vajinismus tedavisinde tek ve sabit bir fiyattan söz etmek doğru olmaz. Öncelikle hastalarımızın muayene edilmesi ve hasta için en uygun tedavi planının yapılması gerekir. Ankara vajinismus tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.