Vajinal Akıntı Tedavisi Ankara

  Vajinal akıntı tedavisi Ankara, kadınlarda anormal vajinal akıntıların giderilmesi için yapılan tedavi ve uygulamalardır. Vajinal akıntı, şeffaf ve akışkan yapıda olduğunda kadın sağlığı için oldukça iyi ve normaldir. Ancak akıntının kötü kokması, renginin değişmesi ya da akıntıya ağrı, yanmanın da eşlik etmesi enfeksiyonları düşündürür. Bu durumda vajinal akıntının uygun yöntemlerle tedavi edilmesi gerekebilir. Bu nedenle anormal vajinal akıntılarla karşılaşan kadınların zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurması gerekir. Ankara vajinal akıntı tedavisi hakkında tüm sorularınız için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Vajinal akıntı, vajinadan gelen şeffaf ve akışkan yapıdaki ıslaklıktır. Vajinal akıntı, kadın sağlığı için oldukça önemlidir. Vajinal dokuların tahriş olmaması, bölgeye kayganlık kazandırılması ve cinselliğin kolay olması için bir miktar akıntının olması gerekir. Sağlıklı yapıdaki akıntılar, vajinayı temizler ve korur. Bu nedenle enfeksiyonları önlemeye de katkısı vardır.

  Vajinal akıntının anormal olması ise enfeksiyon belirtisi olabilir. Özellikle yumurta akını andıran, sarımtırak ve kötü kokulu akıntılar tehlikeli kabul edilir. Bu durumda vajinal akıntının altında yatan nedenlerin dikkatlice incelenmesi gerekir.

  Vajinal Akıntı Ne Zaman Olur? Vajinal Akıntı Nedenleri?

  Her kadında zaman zaman akıntı olması normaldir. Özellikle adet dönemlerinden önce akıntılar hem daha yoğun hem de daha sık olabilir. Cinsel birleşme sırasında, uyarılma sonucu, akıntı olabilir. Adet dönemi sonlanırken, kahverengi ve lekelenme tarzında kanamalar görülebilir. Bunlar doğaldır ve sağlıklı kabul edilir. Ancak akıntının nedenlerinden biri de enfeksiyondur. Enfeksiyondan kaynaklanan akıntılar farklı renklerde olabilir. Kötü koku ve vajinada yanma gibi şikâyetlere de neden olabilirler. Enfeksiyonun nedeni ise hem cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem de bakteriler olabilir. Bu nedenle akıntının enfeksiyon kaynaklı olduğu bilinse de bu enfeksiyonun ne olduğunu teşhis etmek ve bu doğrultuda ilaç tedavisi planlamak oldukça önemlidir.

  Vajinada Anormal Akıntılar (Sarı ve Yeşil Akıntı) Neden Olur?

  Sarı ve yeşil vajinal akıntıların başlıca nedeni “bakteriyel vajinozis” adı verilen enfeksiyondur. Özellikle balık kokusuna benzer, kötü koku ile birlikte görülen akıntı; cinsel ilişki sırasında ağrı ve yanmaya da neden olabilir.

  Anormal akıntıların bir diğer nedeni ise “trichomonas vaginalis” adlı mikroorganizmadır. Genellikle cinsel yolla bulaşan bu hastalık, sarı-yeşil akıntıya neden olur. Aynı zamanda kaşıntılı bir hastalıktır ve tedavi edilmediğinde ciddi şekilde rahatsız edici olabilir.

  Yukarıda saydığımız nedenlerle birlikte aşağıdaki faktörler de zaman zaman anormal vajinal akıntılara neden olabilmektedir:

  • Bazı kadın kanserleri
  • Şeker hastalığı
  • Doğum kontrol hapları
  • Ameliyat sonrası ortaya çıkan pelvik enfeksiyonlar
  • Vajina temizliğinde kokulu sabun ve kozmetik ürünlerin kullanılması
  • Doğum kontrol hapları ve bazı ilaçlar

  Vajinal Akıntı Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Vajinal akıntı tedavisinde genellikle ilaçlar kullanılır. Cerrahi ihtiyacı nadirdir. Ancak doğru ilacı reçete edebilmek, hastanın şikâyetlerini kısa sürede ortadan kaldırabilmek için akıntının nedenini doğru tespit etmek önemlidir. Bu nedenle tedavi sürecinde akıntıya eşlik eden diğer semptomlar mutlaka değerlendirilmelidir.

  Vajinal akıntının nedenlerini teşhis etmek için genellikle kültür testi yapılır. Akıntının türü belirlendikten sonra kullanılacak ilaca ve kullanım sıklığına karar verilir. Eğer akıntı, bakteriyel nedenlerden kaynaklanıyorsa antibiyotiklerle başarılı sonuçlar alınabilir. Mantar kaynaklı enfeksiyonlarda ise vajinal bölgeye sürülen krem ya da jeller, antifungal ilaçlar tercih edilebilir.

  Ankara Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi

  Sarı, yeşil ya da kahverengi renkli vajinal akıntılar her kadında zaman zaman olabilir. Özellikle bazı ilaçların kullanım süreci, kadınlarda mantara neden olabilmektedir. Bu da vajinal akıntıların değişmesine neden olabilir. Bununla enfeksiyonlar da anormal akıntıların başlıca nedenidir. Anormal vajinal akıntılar tedavi edilmediğinde genelde kendilerinden geçmezler. Bu nedenle bakteri ve enfeksiyonların etkin bir şekilde tedavi edilmesi için mutlaka uzman bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir. Ankara vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir, randevu alabilirsiniz.