Tüp Bağlama Ameliyatı Ankara

  Tüp bağlama ameliyatı Ankara; kalıcı bir doğum kontrolü yöntemidir. Gebelik sürecinin oluşabilmesi için açık olması gereken fallop tüplerinin, bağlanması işlemidir. Gebeliğin başlayabilmesi için erkeğin sperm hücreleri ile kadının yumurta hücrelerinin fallop tüplerinde karşılaşması ve döllenmenin gerçekleşmesi gerekir. Döllenmiş yumurta, fallop tüplerinden geçerek, rahme ulaşır. Yumurtanın rahme tutunması ile gebelik başlamış olur. Fallop tüpleri bağlanan hastalarda, rahme giden tüpler bağlı olduğu için gebelik ihtimali ortadan kalkar. Ancak, bu yöntem kalıcı bir doğum kontrolü sağladığı için mutlaka, kesin olarak gebelik planı bulunmayan hastalarda başvurulmalıdır.
  Yazımızın devamında tüp bağlama ameliyatı ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara tüp bağlama ameliyatı için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Nedir?

  Kadın üreme sistemine dâhil bir organ olan fallop tüpleri, gebelik için önemli bir bölümdür. Gebeliğin gerçekleşebilmesi için fallop tüplerinde herhangi bir tıkanıklık olmaması gerekir. Kadının yumurta hücreleri ile karşılaşıp döllenmeyi gerçekleştiren sperm hücreleri, fallop tüplerinde ilerler. Aynı zamanda, döllenmiş yumurta da, tüplerden geçerek rahme ulaşır. Bu nedenle, fallop tüpleri bağlanan hastalarda, gebelik mümkün olmaz.

  Tüp bağlama ameliyatı, kalıcı bir doğum kontrol yöntemi olarak uygulanır. Gebelik planı olmayan hastalarda, cerrahi müdahale ile tüplerin bağlanmasıdır. Neredeyse tam koruma sağlayan bu yöntem, geri dönüşü çok zor olan bir uygulama olduğu için kesin olarak gebelik planı olmayan hastalarda uygulanması gerekir.

  Ankara Tüp Bağlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Tüp bağlama ameliyatı, sezaryen doğum yapan kadınlarda, doğum esnasında uygulanabileceği gibi, ayrı bir operasyon olarak da gerçekleştirilebilir. Tüp bağlama ameliyatına başlamadan önce, hastalar anestezi altına alınır. Genel veya lokal anestezi uygulanabilmekle beraber, genellikle sedasyona başvurulur. Bu yöntemde, damar yolundan verilen sedatif ilaçlarla, hastalar derin bir uyku halinde tutulurlar.

  Tüp bağlama ameliyatı, doğum esnasında yapılmadığında, genellikle laparoskopik yöntemle gerçekleştirilir. Kapalı ameliyat olarak da bilinen bu yöntemde, batın bölgesine oldukça küçük boyutlu kesiler atılır. Atılan ilk kesi, 1-2 cm boyutlarındadır ve içerisine kamera yerleştirilir. Böylece, iç doku ve organlardan elde edilen görüntü, ekrana yansıtılarak, hekim tarafından görüntülenebilir.

  Batın bölgesine atılan diğer kesilerden, ileri teknoloji cerrahi aletler içeriye yerleştirilir. Bu sayede, fallop tüplerine ulaşmak mümkün olur. Tüpler, kıskaç isimli bir cerrahi alet yardımı ile bükülür ve bağlanır.

  Ankara tüp bağlama ameliyatı hakkındaki tüm sorularınız için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Ankara Tüp Bağlama Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  Tüp bağlama ameliyatı, genellikle kapalı ameliyat olarak gerçekleştirildiği için hastaların iyileşme süreci oldukça kısadır. Ameliyattan sonra, hastalar odalarında dinlenmeye alınırlar. Genellikle aynı gün içinde taburcu edilir veya 1 gece hastanede müşahede altında tutulurlar. Hastaların tüp bağlama ameliyatı sonrasında, 2-3 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilmeleri beklenir.

  Ameliyattan sonraki birkaç saat, mide bulantısı yaşanabilir. Anestezinin etkisi ile ortaya çıkan bu bulantı, genellikle 1-2 saat içerisinde ortadan kalkar. Anestezinin etkisi geçtikten sonra, hastalara yiyecek ve içecek verilir. Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca, hafif düzeyli ağrılar yaşanması normaldir. Hekim önerisine bağlı olarak, ağrı kesici kullanılabilir. Hekiminiz, gerekli olan ilaçları, taburcu öncesinde size reçete edecektir. Bu ilaçların, düzenli olarak kullanılması önerilir.

  Ankara Tüp Bağlama Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

  Tüp bağlama ameliyatı, sezaryen doğum esnasında yapılabileceği gibi ayrı bir operasyon ile de gerçekleştirilebilir. Hastadan hastaya değişmekle beraber, laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen tüp bağlama ameliyatları, ortalama 20-40 dakika arasında sürer.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Ankara Kimlere Yapılabilir?

  Tüp bağlama ameliyatı yapılmadan önce, hastaların kesin olarak gebelik planı olmadığına emin olunması gerekir. Çünkü bu yöntem, kalıcı bir doğum kontrolü sağlar. Fikir değişikliği durumunda, mikrocerrahi uygulamalar ve tüp bebek tedavisi gibi yöntemlere başvurmak gerekir. Bu nedenle, ilerleyen süreçte fikir değiştirme ihtimali bulunan hastalarda, başka bir doğum kontrol yöntemine başvurmak önerilir.

  Tüp Bağlama Ameliyatı Ankara Sonrasına Hamile Kalınması Mümkün Müdür?

  Tüp bağlama ameliyatı, %99 koruma sağlayan bir yöntemdir ve kalıcı bir uygulamadır. Bu nedenle, belirli mikrocerrahi uygulamalar ve üremeye yardımcı yöntemlere başvurmadan, tüp bağlama ameliyatı sonrasında hamile kalmak neredeyse imkânsızdır. Tüp bağlama ameliyatı olduktan sonra fikir değiştirip tüp açma ameliyatı olan hastalarda ise gebe kalma olasılığı, %50 civarındadır.

  Ankara Tüp Bağlama Ameliyatı Fiyatları 2021

  Tüp bağlama ameliyatı fiyatları, klinik ve hastane bazında farklılık gösterebilir. Ankara tüp bağlama ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.