Tüp Açma Ameliyatı Ankara  

  Tüp açma ameliyatı Ankara, yeniden gebelik düşünmeyerek, tüplerini bağlatan kadınlara yapılan ve tüplerin yeniden işlevsel hâle getirilmesini sağlayan cerrahi işlemdir. Tüp açma ameliyatları genellikle laparoskopik cerrahi ile yapılır. Bununla birlikte tüplerin bağlanmasında kullanılan yönteme göre açık cerrahi de tercih edilebilir. Eğer tüm koşullar uygunsa tüpler açıldıktan sonra da sağlıklı bir şekilde gebe kalınabilir. Yazımızın devamında tüp açma ameliyatı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara tüp açma ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Tüp Açma/Açtırma Ameliyatı Nedir?

  Tüp ligasyonu yani tüp bağlatma ameliyatı, kadınlarda gebe kalma ihtimalinin ortadan kaldırılması için yapılan işlemdir. Kadın çeşitli nedenlerle gebelik düşünmeyebilir ve tüplerinin bağlanmasını isteyebilir. Tüpler bağlandıktan sonra gebe kalmak mümkün değildir. Bununla birlikte kadının fikri değişirse tüplerin açılması ve yeniden işlevsel hâle getirilmesi mümkündür. Cerrahi ile yapılan bu işleme “tüp açma ameliyatı” denir.

  Tüp Açma Ameliyatı Ankara Kimlere Yapılabilir?

  Tüp açma ameliyatı cerrahiye engel olmayan her kadına yapılabilir. Ancak bazı faktörler ameliyat ile istenen sonuçlara ulaşmamızda etkilidir:

  Kadının Yaşı

  Kadınlarda 35 yaşından sonra yumurtalık rezervleri giderek azalır. Bu nedenle gebe kalma ihtimali de düşer. Eğer tüp açtırma ameliyatı olmak isteyen kadın 38 yaş üzerindeyse tüp açtırma yerine tüp bebek tedavisi tercih edilebilir ve zaman kazanılabilir.

  Geçirilen Tüp Ligasyonu Cerrahisinin Türü

  Tüp açma ameliyatının başarısında bağlama için yapılan cerrahinin türü de önemlidir. Eğer tüp bağlatma işleminde “elektroterizasyon” uygulaması yapıldıysa tüpler yakılarak tahrip edilir. Bu nedenle tüplerin yeniden bağlanması mümkün olmayabilir.

  Tüp Bağlatmadan Sonra Kalan Tüp Uzunluğu

  Tüpler bağlandıktan sonra kalan tüp uzunluğu 2 cm altında ise ameliyattan istenen sonuçlar alınamayabilir.

  Tüp Açma Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Tüp açma ameliyatlarında genellikle genel anestezi tercih edilir. Bu nedenle hastalarımız işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Laparoskopik yani kapalı ameliyatla yapılan uygulamalarda karın bölgesinden iki ya da üç tane küçük kesi yapılır. Bu kesilerin birinden “laparoskop” adı verilen, optik bir kamera bölgeye gönderilir. Kamera tüpleri net bir şekilde görüntülerken, diğer cerrahi kesilerden de ameliyat gerçekleştirilir. Bazı durumlarda tüplerin açılması için açık cerrahi tercih edilebilir.

  Ankara Tüp Açma Ameliyatları Ne Kadar Sürer?

  Tüp açma ameliyatlarının süresi kişiden kişiye değişebilir. Açık ameliyatla yapılan tüp açma işlemi genellikle daha uzun sürer. Ancak genel olarak söyleyecek olursak ameliyat yaklaşık 2 – 3 saat içerisinde tamamlanır.

  Ankara Tüp Açma Ameliyatlarından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  Laparoskopik cerrahi ile yapılan ameliyatlardan sonra iyileşme süresi daha kısadır. Ameliyatta yapılan kesiler küçük olduğu için yaraların iyileşme süresi de daha kısadır. Aynı zamanda enfeksiyon riski de daha düşük olmaktadır. Tüp açma ameliyatlarından 1 gün sonra hastalarımız taburcu olabilir. 5 – 7 gün sonra ise kendi işlerini kendileri görebilir; günlük hayatlarına devam edebilirler. Tamamen iyileşmek ise 3 – 4 haftayı bulabilir.

  Ankara Tüp Açma Ameliyatlarından Sonra Gebe Kalmak Mümkün Mü?

  Tüp açma ameliyatlarından sonra, eğer eşlerin fizyolojik yapısı da müsaitse ve kısırlığa neden olan faktörler söz konusu değilse sağlıklı bit şekilde gebe kalınabilir. Birçok hastamız ameliyattan sonraki 1 yıl içerisinde gebe kalabilmektedir. Tüp açma ameliyatlarının başarısı;

  • Geçirilmiş tüp ligasyonu türü
  • Kalan fallop tüplerinin uzunluğu
  • Pelvik bölgesindeki skar (yara izi) miktarı
  • Eşlerin üreme hücresinin kalitesi ve cerrahın deneyimine bağlıdır. Deneyimli ve alanında uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından yapıldığında tüp açma ameliyatları oldukça güvenilirdir ve riskleri azdır.

  Ankara Tüp Açma Ameliyatı Fiyatları 2021

  Tüp açma ameliyatları, kadınların yeniden sağlıklı bir şekilde gebe kalabilmesine yardımcı olur. Bu noktada cerrahi prosedürü her hastamız için farklı olabilir. Özellikle tüplerin hangi yöntemle bağlandığı bu noktada oldukça önemlidir. Tüp uzunluğu 2 cm’in üzerinde olan hastalarda, tüpler de hasar görmemişse oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Tercih edilen cerrahi süreci ise tüp açma ameliyatı fiyatlarını etkileyebilir. Ankara tüp açma ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.