Sezaryen Doğum Ankara

  Sezaryen doğum Ankara, doğumun cerrahi ile gerçekleştirilmesi ve bebeğin anne karnından ameliyatla çıkarılmasıdır. Sezaryen doğum, gebelik sürecinde planlanmış olabilir ya da normal başlayan doğum çeşitli nedenlerle sezaryene dönebilir. Bu noktada önemli olan hem annenin hem de bebeğin hayatını riske atmadan, en doğru yöntemle doğumu gerçekleştirebilmektir. Sezaryen doğum esnasında anne adayı normal doğuma göre çok daha az acı ve ağrı hisseder. Ancak ameliyat sonrası süreçte normal doğuma göre daha dikkatli olmak gerekir. Yazımızın devamında sezaryen doğum hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ankara sezaryen doğum fiyatları için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sezaryen Doğum Nedir? Kimlere Yapılabilir?

  Normal doğum gibi sezaryen doğum da bebeğin sağlıklı bir şekilde anne karnından çıkarılmasını sağlayan bir doğum yöntemidir. Sezaryen doğumda normal doğumun aksine bebek anne karnından cerrahi müdahale ile çıkarılır. Anne karnına yapılan bir kesi sayesinde bebeğin dışarı çıkarılması ve sağlıklı bir şekilde nefes alması sağlanır. Günümüzde sıklıkla birbiri ile karşılaştırılsa da hem sezaryen hem de normal doğum sağlıklı doğum yöntemleridir. Bu noktada önemli olan gebelik sürecini dikkatli bir şekilde takip ederek, anne ve bebek için ideal olan yöntemin uygulanmasıdır.

  Ankara Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Yapılır?

  Sezaryen doğum hem gebeliğin seyri gereği hem de annenin kendi tercihine bağlı olarak yapılabilir. Bazı anne adayları normal doğumla ilgili endişelerinden dolayı sezaryen ile doğum yapmayı tercih edebilirler. Bazı gebelerde ise normal doğum planlansa bile doğum anındaki komplikasyonlar nedeniyle sezaryen doğuma geçilebilir. Genel olarak sezaryen tercih edilen durumlar:

  • Gebelik sürecinde tespit edilen, doğuma engel olabilecek durumlar
  • Bebeğin anne karnındaki duruşundan kaynaklanan normal doğum sorunları
  • Plasentanın bebekten erken ayrılması
  • Anneden bebeğe geçme riski olan enfeksiyonlar
  • Aşırı kilolu, iri bebeklerin doğumu
  • Kordon sarkması ve rahim yırtılması gibi komplikasyonlar
  • Bebeğin ters gelmesi
  • Annedeki bazı fizyolojik rahatsızlıklar
  • Miyom ya da rahimdeki diğer kitlelerden kaynaklanan tıkanmalar söz konusu olduğunda sezaryen doğum yapılabilir.

  Ankara Sezaryen Doğum Esnasında Acı Hissedilir Mi?

  Sezaryen doğum esnasında normal doğumda olduğu gibi yoğun bir acı hissedilmez. Cerrahi müdahale sırasında anestezi kullanılır. Tercih edilen anestezi türü ise spinal ya da epiduraldir. Yani annenin belden aşağısını hissetmeyeceği şekilde, özel bir anestezi yapılır. Nadiren genel anestezi ile de sezaryen yapılabilmektedir. Ancak anne ve bebeğin sağlığı açısından tercih edilen epidural ya da spinal doğumdur.

  Sezaryen Doğum Ankara Nasıl Yapılır?

  Epidural ya da spinal anestezi yapılırken, annenin bel bölgesinden iğne ile omuriliğe ulaşılır ve belden aşağısı uyuşturulur. Sonrasında ise karın bölgesine bir kesi yapılır ve sezaryen doğuma başlanır. Yapılan kesi yaklaşık 11 – 15 cm’dir. Bu bölgeden karın boşluğuna ulaşılır ve rahme gelindiğinde ikinci bir kesi yapılarak, bebek dışarı çıkarılır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra karın bölgesindeki kesi uygun şekilde kapatılır ve operasyona son verilir.

  Sezaryen Doğum Ankara Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Normal doğumdan sonra anne adayları genellikle ilk günden itibaren ayaklanabilir ve kısa sürede günlük yaşama dönebilirler. Sezaryen doğumdan sonra ise annenin dinlenmesi ve bir süre kendini enfeksiyondan koruması önemlidir. Sezaryen doğumda karın bölgesine büyük bir kesi yapıldığı için iyileşme süreci de biraz daha uzun sürebilir:

  • Doğumdan yaklaşık 6 – 8 saat sonra anne adayı ayağa kalkabilir ve destekle yürüyebilir.
  • İlk üç gün sıvı ağırlıklı beslenilmesi tercih edilir.
  • Ortalama bir ay boyunca anne ağır kaldırmamaya ve fiziksel olarak kendini çok yormamaya özen göstermelidir.
  • Karın bölgesindeki kesinin tamamen iyileşmesi 4 – 6 haftayı bulabilir. Bu süreçte bölgenin temiz tutulmasına oldukça dikkat edilmelidir.

  Ankara Sezaryen Doğum Fiyatları 2021

  Sezaryen doğum, özellikle riskli normal doğumlarda bebeğin sağlıklı bir şekilde doğmasını sağlar. Bununla birlikte normal doğuma dair korkuları olan anneler de sezaryen doğumu tercih edebilirler. Normal doğum gibi sezaryen de sağlıklı bir doğum yöntemidir ve gebelik süreci adım adım takip edildiği sürece riskleri oldukça azdır. Sezaryen doğum fiyatları ise uygulanan anestezi yöntemine göre değişebilir. Bu nedenle Ankara sezaryen doğum fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; dilerseniz randevu alabilirsiniz.