Rahim Sarkması Tedavisi Ankara

  Rahim sarkması tedavisi Ankara, ileri yaş ya da doğumlar nedeniyle sarkan rahmin yukarı asılması için yapılan cerrahi uygulamalardır. Rahim sarkması, özellikle orta yaş ve üzerindeki kadınlarda sık görülür. Rahim, kadın bedenindeki en hareketsiz bölgelerden biridir. Çevresindeki bağlar ve kaslar tarafından bulunduğu bölgede sabitlenmiş olarak durur. Bu bağ ve kas dokularının zayıfladığında sarkarak, aşağı inebilir. Bu durum dışkılama sorunlarından, bel ve kasıkta ağrıya kadar farklı şikâyetlere neden olabilir. Ankara rahim sarkması ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Sarkması Neden Olur?

  Rahim sarkmasının en yaygın nedeni doğumlardır. Özellikle orta yaşın üzerindeki dönemde vücuttaki tüm dokular güçsüzleşmeye başlar. Doğumların da etkisiyle yıpranan kaslar, zaman içerisinde giderek zayıflar. Bu nedenle rahimde sarkma başlayabilir. Rahim sarkmasının yaygın nedenleri:

  • Çoğul gebelikler
  • Normal doğum yapmış olmak (Özellikle birden fazla normal doğum yapan kadınlarda sarkma riski de artar.)
  • Aşırı kilo ve obezite
  • Beden gücüyle, ağır kaldırarak çalışılan işler
  • İri bebek doğumları
  • Yaşın ilerlemesi
  • Menopoza bağlı olarak östrojen azalması ve dokuların eski gücünü kaybetmesi
  • Kronik kabızlık ve öksürük rahatsızlığı

  Rahim Sarkması Nasıl Anlaşılır?

  Rahim sarkması başlangıç aşamasındayken herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak zamanla idrar kaçırma ve ağrı şikâyetlerine neden olabilir.

  • Normal olmayan vajinal kanamalar
  • Cinsel ilişki sırasında yaşanan his değişimi ve ağrı
  • İdrar tutamama, idrar yaparken zorlanma ve idrar kaçırma
  • Bağırsak ve dışkılama düzeni ile ilgili problemler
  • Vajinal akıntının artması
  • Bel ve kasık ağrıları
  • İlerlemiş olgularda vajina ağzından belli olan doku parçaları rahim sarkması belirtileridir.

  Ankara Rahim Sarkması Tanısı Nasıl Konulur?

  Rahim sarkması tanısı kadın doğum uzmanları tarafından konur. Eğer sarkma ilk aşamalardaysa, rahim girişinden parça çıkışı olmayabilir. Bu nedenle kişi kendisi sarkmayı anlayamaz. Rahim sarkması muayene edilirken kişi jinekolojik muayene masasına alınır. Vajinal dudaklar aralanır ve sarkmanın durumu, derecesi net olarak anlaşılabilir. Gerekli durumlarda kesin tanı için ultrason görüntülemelerinden de yararlanılabilir.

  Rahim Sarkması Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Rahim sarkması hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilir. Rahim sarkması olan hastaların büyük çoğunluğunda ciddi şikâyetler söz konusu değildir. Bu nedenle yaşam tarzında yapılan değişikliklerle sarkmanın ilerlemesini engellemek mümkündür. Aşırı kilolu hastalarda kilo vermek sarkmanın engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca ağır kaldırmaktan kaçınmak ve kronik öksürük, kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesi de sarkmanın ilerlemesini durdurabilir. Bu süreçte pelvik kasları güçlendirerek, sarkmanın daha rahatsız edici boyutlara ulaşması da engellenmiş olur.

  Rahim sarkması sorunu olan hastaların yaklaşık %20’sinde ise cerrahi tedavi gerekebilir. Bu hastalarda genellikle rahim dokusu vajina dışarısına çıkar.

  Ankara Rahim Sarkması Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  Rahim sarkması ameliyatı genellikle ileri yaştaki hastalarımızda tercih edilir. Özellikle menopoz sonrası dönemde olan hastalarımıza, rahim sarkması da fazlaysa, cerrahi ile tedavi önerilir. Rahim sarkması ameliyatlarında ise iki farklı yöntem tercih edilebilir. Eğer kişi gebelik düşünmüyorsa rahmin tamamen alınabilir. İkinci yöntem ise rahim çevresindeki deforme olmuş dokuları sağlıklı dokularla değiştirmektir.

  Rahim Sarkmasını Engellemek Mümkün Mü?

  Rahim sarkmasının oluşmasını tamamen engellemek mümkün değildir. Ancak sarkmanın ilerleyişini yavaşlatmak mümkündür. Özellikle rahim sarkması için risk grubunda olan kişiler, yaşam şeklinde yapacakları değişikliklerle sarkmanın oluşmasını geciktirebillirler.

  • Aşırı kilo almaktan kaçınmak, ideal kiloyu korumak
  • Bel ve pelvik kaslarını güçlendirmek, düzenli olarak pelvik egzersizleri yapmak
  • Ağır kaldırmaktan kaçınmak
  • Kabızlık ya da öksürük şikâyetlerinin uzun süre devam etmesi durumunda zaman kaybetmeden tedavi olmak.

  Rahim Sarkması Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Rahim sarkması; özellikle 40 yaş üzerindeki, doğum yapmış hastalarımızda sık görülen bir rahatsızlıktır. Başlangıçta ciddi belirtiler vermese de zaman içerisinde idrar kaçırma ve ağrı gibi günlük yaşamı olumsuz etkileyen şikâyetlere neden olabilir. Bu durumda sarkmanın mutlaka uygun yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir. Rahim sarkması tedavisinde kullanılan yöntemlerin fiyatları ise farklı olabilir. Ankara rahim sarkması fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.