Rahim Filmi (HSG) Ankara

  Rahim filmi Ankara (HSG); rahim hastalıkları ve kısırlık gibi problemlerin tanı ve tedavisinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Film çekimi esnasında, görüntüleme yapılmasını sağlayan bir kontrast sıvı kullanılır. Bu nedenle bu işlem, ilaçlı rahim filmi olarak da bilinir. Rahimde miyom, polip gibi kitlelerden şüphelenilen hastalarda, kısırlığa neden olan faktörün tespitinde, rahim kanseri vakalarında rahim filminden yararlanılır. Histerosalpingografi (HSG) olarak da bilinen bu işlem, fallop tüplerinde tıkanıklık olan hastalarda, mukoza benzeri yapıları da temizleyici bir etki gösterebilmektedir.

  Yazımızın devamında rahim filmi (HSG) ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara rahim filmi (HSG) için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi (HSG) Nedir?

  Rahim filmi, rahim bölgesinde mevcut olan hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Aynı zamanda, tüplerin geçirgenliği ile ilgili en net bilgiyi veren işlem olması nedeniyle, kısırlık tanı ve tedavisinde de rahim filmine başvurulur.

  Rahim filmi (HSG) çekimi esnasında, X ışınlarını tutan ve böylece görüntü elde edilmesini sağlayan bir sıvı, rahim boşluğuna ve tüplere verilir. Bu sıvının tazyikli bir şekilde tüplere verilmesi, fallop tüplerini tıkayan mukoza benzeri yapıları da açabilir. Bu nedenle, rahim filmi çekildikten sonra gebe kalma ihtimallerinde artış yaşanır.

  Ankara Rahim Filmi (HSG) Hangi Durumlarda Çekilir?

  Kadın üreme sistemini ilgilendiren, rahim bölgesindeki birçok hastalığın tanı ve tedavisi için rahim filmi çekilebilir. Rahim filminden yararlanılan başlıca durumlar;

  • Kısırlık tanı ve tedavisi,
  • Rahimde miyom ve polip gibi kitlelerin bulunması,
  • Tekrarlayan düşüğe neden olan faktörlerin tespit edilmesi,
  • Fallop tüplerinde tıkanıklık olduğunun düşünülmesi,
  • Uzun, şiddeti ağrılı ve yoğun kanamalı adet dönemleri olan hastalarda,
  • Daha önce rahme cerrahi müdahalede bulunuşmuş hastalarda rahim filmine başvurulabilir.

  Ankara Rahim Filmi (HSG) Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi çekimi için en uygun dönem, regl kanamasının bitmesinin akabinde, 3 veya 4. gündür. Bu dönemde, rahmin iç tabakası oldukça incedir. Bu nedenle, rahimden görüntü elde etmek, daha kolay olur. Aynı zamanda, rahim filmi esnasında X ray ışınları kullanıldığı için gebelik ihtimalinin düşük olması gerekir. Regl kanamasının üzerinden kısa bir süre geçiş olması, hamilelik ihtimalinin de düşük olmasını sağlar.

  Rahim Filmi Ankara (HSG) Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi, röntgen masasında çekilir. Hastalar, röntgen masasına sırt üstü uzanır ve bacaklarını kendilerine doğru toplarlar. Vajinal spekulum yardımı ile vajina duvarları aralanır ve böylece, rahim ağzına ulaşmak mümkün olur. Vajen içi ve rahim ağzı, özel bir solüsyon kullanılarak temizlenir. Bu işlem, bölgenin dezenfekte edilmesini sağladığı için enfeksiyon riskini de azaltır.

  Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtasıyla, görüntüleme yapılmasını mümkün kılan kontrast sıvı, tüplere ve rahme verilir. Bu sıvı, içerisinde barındırdığı iyot sayesinde, X Ray ışınlarını tutar. Böylece, rahim boşluğundan görüntü alınması mümkün olur. Kontrast madde, herhangi bir ilaç içermez. Ancak, halk arasında bu işlem, ilaçlı rahim filmi olarak adlandırılır.

  Ankara rahim filmi (HSG) çekimi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Ankara Anestezili Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi, oldukça basit ve kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Hastalarda ciddi düzeyde bir ağrı veya acıya neden olmaz. Bazı hastalarda, verilen kontrast madde nedeniyle, regl sancısı benzeri kramplar yaşanması mümkündür. Gerekli görüldüğü hallerde, anestezi uygulanarak da rahim filmi çekilebilir.

  Anestezili rahim filmi çekilirken, hastalara açılan damar yolunda, anestezik ilaçlar verilir. Bu sayede, işlem esnasında hastaların, derin bir uyku halinde tutulması sağlanır. Anestezi verilmesinden sonraki süreçler, normal rahim filmi çekimi ile aynı şekilde ilerler.

  Rahim Filmi Ankara Sonrasına Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Rahim filmi, genellikle kısa sürede tamamlanan, basit bir işlemdir. İşlemden sonra, genellikle bir iki saat içerisinde kendiliğinden yok olan, kramp benzeri ağrılar olabilir. Bu ağrılar, regl sancısı benzeri, hafif düzeyli ağrılardır. İşlem esnasında kullanılan kontrast sıvı, ilaç içermediği için alerji yapma olasılığı oldukça düşüktür. Kötü kokulu vajinal akıntı, şiddetli ağrı, mide bulantısı, kusma, ateş gibi belirtiler yaşanması halinde, enfeksiyon riskine karşı doktorunuza başvurmanız önerilir.

  Ankara Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2021

  Rahim filmi, anestezili veya anestezisiz olarak çekilebilir. Bu durum, fiyatların değişmesine neden olur. Ankara rahim filmi (HSG) fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.