Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Ankara

  Rahim duvarı kalınlaşması tedavisi Ankara, kalınlaşan rahim iç dokusunun normale döndürülmesi ve rahim kalınlaşmasına bağlı yaşanabilecek risklerin ortadan kaldırılması için yapılır. Her ay adet dönemlerinde, rahim duvarı bir miktar kalınlaşır. Bu oldukça normal bir değişimdir. Ancak rahim duvarının sürekli olarak kalın yapıda olması kadın sağlığına dair ciddi risklerin belirtisi olabilir. Özellikle rahim kanseri şüphesi yaratır. Yazımızın devamında rahim duvarı kalınlaşması ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ankara rahim duvarı kalınlaşması ve tedavisi için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Rahim Duvarı Neden Kalınlaşır? Rahim Duvarı Kalınlaşması Nedenleri

  Sağlıklı bir kadında her adet döneminde östrojen ve progesteron hormonlarının dengesi değişir. Buna bağlı olarak da rahim iç dokusu kalınlaşır. Bu fazla doku, adet kanamasıyla birlikte dışarı atılır. Bu süreç her kadının adet döneminin normal bir parçasıdır. Bu nedenle rahim duvarı kalınlaşmasının başlıca nedeni hormonal dengesizliktir diyebiliriz.

  Bununla birlikte adet dönemi dışında da rahim duvarının normalden kalın olması riskli kabul edilir. Özellikle menopoz döneminden sonra teşhis edilen kalınlaşmanın mutlaka detaylı olarak araştırılması, nedenlerinin ortaya konulması gerekir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşmasının Riskleri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşmasının başlıca riski kanserdir. Rahim duvarı kalınlaştığında, rahim iç dokusu kanseröz hücrelerin oluşumuna ve çoğalmasına daha müsait hâle gelir. Bu nedenle menopoz sonrası oluşan ya da hormonal değişimlere bağlı olmayan kalınlaşma genellikle kanser ile ilişkilendirilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Kimlerde Görülür?

  Rahim duvarı kalınlaşması genellikle orta yaş ve üzeri kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni menopoz döneminde östrojen seviyesinin ciddi oranda düşmesidir. Progesteron hormonunun artması ve östrojenin azalması, rahim kalınlaşmasının başlıca nedenidir. Bununla birlikte:

  • Aşırı kilo ve obezite sorunu olan kadınlar
  • Hormonal düzensizliği olan kadınlar (Özellikle estrojen ve progesteron üretimi ile ilgili sorun yaşayanlar)
  • Erken yaşta adet görmeye başlayan kadınlar
  • Şeker hastalığı olanlar
  • Yumurtalıklarında kist ve tümör bulgusu olanlar rahim duvarı kalınlaşması riski altındadır.

  Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Tanısı Nasıl Konulur? Belirtileri Nelerdir?

  Rahim duvarı kalınlaşması rutin jinekolojik muayene sırasında kolayca anlaşılabilir. Ultrason görüntülemeleri sayesinde rahimdeki kalınlaşma ve miktarı saptanabilir. Rahim duvarı kalınlaşmasının belirtileri ise diğer jinekolojik rahatsızlıkların belirtilerine benzeyebilir. Bu nedenle jinekolojik muayene olmadan rahim duvarı kalınlaşması tanısı koymak zordur. Eğer:

  • Adet döngüleri düzensizse
  • Adet kanamasının miktarı ile ilgili sorunlar söz konusuysa
  • Adet dönemindeki ağrılar şiddetleniyorsa
  • Normal olmayan ara kanamalar yaşanıyorsa rahim duvarı kalınlaşmasından şüphelenilebilir. Bu noktada kadın doğum uzmanının hastanın şikâyetlerini dikkatlice dinlemesi ve doğru yaklaşımlarla muayeneyi yapması önemlidir. Ankara rahim duvarı kalınlaşması tanı ve tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

  Ankara Rahim Duvarı Kalınlaşması Nasıl Tedavi Edilir?

  Tedavide ilk seçenek medikal ilaçlardır. Özellikle menopoz öncesi dönemde teşhis edilen kalınlaşma için adet dönemlerinin geçmesini beklemek gerekebilir. Hastalarımız adet döneminden hemen önce muayeneye geldiyse tespit edilen kalınlaşmanın nedeni bu dönemde yaşanan hormonal dengesizlik olabilir. Eğer kişinin hormon seviyelerinde dengesizlik tespit edilirse hormon seviyelerini düzenleyen ilaçlar yardımıyla tedavi planı yapılabilir.

  Bununla birlikte kanser şüphesi yaratan kalınlaşmanın mutlaka detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu hastalarda mutlaka rahim içinden biyopsi yapılması ve patolojik olarak incelenmesi gereklidir. Bu noktada gerekirse histeroskopi gibi modern yöntemlerden de yardım alınabilir. Gerekli durumlarda kapalı cerrahi yöntemlerle rahim duvarı kalınlaşması tedavi edilebilir ve rahmin eski, sağlıklı dokusunu kazanması sağlanabilir.

  Rahim Duvarı Kalınlaşması Tedavisi Ankara

  Rahim duvarı kalınlaşması, hafife alınmaması gereken bir durumdur. Özellikle kanser şüphesine açıklık getirmek için erken teşhis edilmesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle kadınların rutin jinekolojik muayeneleri aksatmaması gerekir. Menopoz sonrasında rahim duvarı kalınlaşmasına bağlı riskler de arttığı için bu dönemde muayene sıklığının artırılması istenebilir. Rahim duvarı tedavisinin fiyatları ise tercih edilen yönteme göre değişebilir. Cerrahi ile yapılan tedavinin fiyatları, medikal tedavi yöntemlerininkinden farklı olacaktır. Ankara rahim duvarı kalınlaşması tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.