Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ankara

  Polikistik over sendromu; rahimde çok sayıda ve küçük boyutlarda kistin oluşması ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Endokrin hastalıklar kapsamında değerlendirilen polikistik over sendromu genellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklanır. Toplumda oldukça sık görülür. Neden olduğu tüylenme, sivilce artışı ve kilo gibi şikâyetler nedeniyle kadınların günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir. Aynı zamanda gebe kalma ile ilgili sorunlara ve kısırlığa da neden olabilir. Polikistik over sendromu tedavisi Ankara işleminde hem kist oluşumunu engellemeye hem de hastalığın neden olduğu bu yan etkileri azaltmaya odaklanılır. Ankara polikistik over sendromu tedavisi hakkında tüm sorularınız için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir?

  Kısaca PKOS olarak bilinen polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Polikistik over sendromu olan kadınların rahminde çok sayıda, iyi huylu kist bulunur. Bu kistler yumurtlama düzenini olumsuz etkileyerek, adetlerin düzensiz olmasına neden olabilir. Yumurtlama düzeninin etkilenmesi aynı zamanda kısırlığa da zemin hazırlayabilir. Bu nedenle rahatsızlığın hafife alınmaması, zamanında polikistik over tedavisine başlanması oldukça önemlidir. Hastalık uzun süre tedavi edilmediğinde diyabet, hipertansiyon, depresyon gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

  Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

  Polikistik over sendromunun altında yatan nedenler kesin olarak bilinememektedir. Ancak bazı faktörler hastalığın oluşumunu tetikleyebilir:

  • Ailede polikistik over öyküsü olması
  • Hormonal düzensizlikler
  • Aşırı kilo
  • Vücuttaki hormonal dengenin bozulmasına neden olan kimyasallar

  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  Polikistik over sendromunun semptomları kişiden kişiye değişebilir. Bazı kadınlarda adetlerin kesilmesine neden olduğu için kısa sürede fark edilebilir. Bazı kadınlarda ise adet düzenini ciddi şekilde etkilemez. Ancak sivilce ve aşırı kilo gibi ikincil rahatsızlıklara neden olabilir. Polikistik over sendromunun yaygın semptomları:

  • Adet düzensizliği, uzun süre adet olamama ya da adet döngüsü içerisinde görülen ara kanamalar
  • Kilo artışı
  • Tüylenme
  • Kısırlık
  • Yüz ve sırt bölgesinde sivilcelenme
  • Sesin kalınlaşması
  • Saç dökülmesi ve cilt lekeleri

  Polikistik Over Sendromu Ne Zaman Anlaşılır?

  Polikistik over sendromu genellikle 13 – 19 yaşlarında ilk belirtilerini verir. İlk adet görüldükten sonra adet düzeni bozulmaya başlar. Aşırı kıllanma ve sivilcelenme sorunları bu sürece eşlik edebilir. Bununla birlikte menopoz sürecine kadar rahatsızlığın ortaya çıkması da mümkündür.

  Ankara Polikistik Over Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

  Polikistik over sendromu tanısında ultrason görüntülemelerinden ve kan testlerinden faydalanmak mümkündür. Ultrason görüntülerinde yumurtalıkların polikistik yapıda olduğu kolayca fark edilebilir. Bununla birlikte kesin tanı için kan testlerinden de faydalanılabilir. Polikistik over sendromu için kan testi adetin 3. gününde yapılır. Bu testte FSH ve LH değerlerine bakılır. Değerlerin anormal aralıklarda olması östrojen hormonunun düşük, erkeklik hormonunun ise yüksek olduğu anlamına gelir. Tüm bu tetkikler birlikte değerlendirildiğinde polikistik over tanısı kesin olarak konulabilir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Polikistik over sendromu tedavisinde genellikle medikal ilaçlar kullanılır. Hormon düzeylerini dengeleyen ilaçlar sayesinde yumurtalıkların sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanabilir. Bu süreçte aynı zamanda hastalığın neden olduğu görsel sorunların da giderilmesi hedeflenir. Hormon düzeylerinin normale dönmesiyle birlikte aşırı sivilcelenme ve tüylenme sorunlarında azalma görülür. İnsülin direncini ve kilo artışını kontrol altına almak için ise kişiye özel diyet programları yapılabilir. Özellikle insülin direncinin normal seviyelerde tutulması, hormonal dengenin sağlanmasında da oldukça önemlidir.

  Polikistik Over Sendromu Tedavisi Ankara

  Polikistik over sendromu semptomları her hastada farklı olabilir. Bu nedenle polikistik over sendromu tedavisinin de kişiye özel planlanması gerekir. Özellikle bu hastalıktan kaynaklı gebe kalma sorunları yaşayan kişilerde polikistik over sendromu tedavisi yapılmadan gebelik mümkün olmayabilir. Ankara polikistik over sendromu ve tedavisi için kliniğimizi arayabilir ve dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.