Miyom Tedavisi Ankara

  Miyom tedavisi Ankara hem takip hem de cerrahi ile yapılabilen, rahim ve karın içi bölgelerindeki iyi huylu tümörlerin kontrol altına alınmasını sağlayan yaklaşım ve yöntemlerdir. Miyomlar, kadınlarda oldukça sık görülen tümör yapılarıdır. Neredeyse tamamı iyi huylu olan miyomlar genellikle belirti vermez. Ancak yerleşim yerine ve büyüklüğüne göre adet kanamalarının düzensiz olması, idrar ve dışkılama sorunları, kısırlık gibi şikâyetlere neden olabilirler. Bu durumda düzenli takip yerine miyomun çıkarılması tercih edilebilir. Yazımızın devamında miyom tedavisinde kullanılan yöntemler hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Ankara miyom tedavisi ve fiyatları için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyomlar, rahim ve karın içindeki düz kasların çoğalmasına bağlı oluşan tümör yapılarıdır. Tümör kelimesi pek çok hastamızı korkutsa da miyomların büyük çoğunluğu iyi huyludur. Bu nedenle tedavisinde miyomun yarattığı şikâyetler ve miyomun büyüklüğü dikkate alınır.

  Miyom Kimlerde Görülür?

  Miyomlar her yaştan kadında görülebilir. Kadınlarda, yaşamın herhangi bir döneminde miyom görülme olasılığı %70 – 80’dir. Özellikle ilerleyen yaşlarda, 40 – 50’li yaşlardan sonra, miyom görülme ihtimali de artar.

  Miyom Neden Olur?

  Miyomların oluşma nedenleri kesin olarak bilinememektedir. Ancak bazı faktörlerin miyom oluşumunu tetikleyebileceğini söyleyebiliriz:

  • Ailesindeki kadınlarda miyom öyküsü olan kişilerde miyom oluşma riski de fazladır.
  • Doğum öyküsü miyom oluşmasını etkileyebilir. İlk doğumunu daha genç yaşlarda yapan ya da hiç doğum yapmayan kadınlarda miyom görülme olasılığı daha yüksektir.
  • Aşırı kilo da miyomların nedenleri arasında kabul edilir. Doğrudan bir ilişki olduğu henüz kanıtlanmasa da obezite ve kilo fazlasının miyom oluşumuna zemin hazırladığı düşünülmektedir.
  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları; kırmızı et, alkol ve kafeinin aşırı tüketimi de miyom oluşumuna neden olabilir.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomların büyük bir çoğunluğu herhangi bir belirti vermez. Bu nedenle rutin kontroller sırasında, tesadüfen fark edildiğini bile söyleyebiliriz. Ancak bu durum miyom türüne ve bulunduğu bölgeye göre değişebilir. Yaygın görülen miyom belirtileri:

  • Adet kanamalarının normalden yoğun, uzun ve ağrılı olması
  • Miyomun yarattığı karın içi basınç nedeniyle karın ağrısı
  • İdrar yapmada zorlanma, idrarı boşaltamama hissi ve sık idrara çıkma
  • Kabızlık ve bağırsak düzeninde bozulmalar
  • Gebe kalmada zorluk, kısırlık

  Ankara Miyom Tanısı Nasıl Konur?

  Miyom tanısı için genellikle ultrason görüntülemeleri yeterlidir. Bununla birlikte bazı miyomları incelemek için MR ve “sulu ultrason” olarak da bilinen “salin infüzyon sonografi” de kullanılabilir. Özellikle yerleşim bölgesi ve büyüklüğü ultrason ile tam olarak anlaşılamayan miyomlarda bu tetkiklerin de desteğiyle kesin tanı koymak mümkündür.

  Miyom Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Miyom tedavisinde önemli olan miyomun bulunduğu bölge ve büyüklüğüdür. Miyomlar çoğu zaman hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyen belirtilere neden olmaz. Bu nedenle sadece düzenli kontrollerinin yapılması yeterlidir. Ancak miyomlar gebe kalma sorunlarına, adet düzeninin bozulmasına ya da ağrılara neden olduğunda cerrahi ile çıkarılması gerekebilir.

  Ankara Miyom Ameliyatı Ne Zaman/Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Aşırı adet kanaması ve ağrıya neden olan miyomlarda
  • Düzenli olarak büyüyen ve rahim sağlığı açısından risk oluşturan miyomlarda
  • Miyomun gebeliği engellediği durumlarda
  • Miyom belirtileri nedeniyle dışkılama ve idrar yapma sorunları yaşandığında miyomun cerrahi ile çıkarılması tercih edilebilir.

  Miyom Tedavisi Ankara Yöntemleri Nelerdir?

  Miyomların tedavisi farklı yöntemlerle yapılabilir:

  Açık Ameliyat ile Miyom Tedavisi

  Karın bölgesine yapılan 9 – 10 cm’lik bir kesiden rahme ulaşılması ve miyomun çıkarılması işlemidir.

  Kapalı Ameliyat (Laparoskopi) ile Miyom Ameliyatı

  Günümüzde miyom ameliyatlarının büyük çoğunluğu laparoskopi yöntemi ile yapılmaktadır. Laparoskopik miyom ameliyatlarında, karın bölgesinden 2 – 3 cm’lik birkaç kesi yapılır. Özel kameralar yardımı ile miyomun olduğu bölgeye ulaşılır ve miyom çıkarılır. Kapalı ameliyat tekniği ile yapılan cerrahi uygulamalarda iyileşme süresi çok daha kısadır. Aynı zamanda büyük kesiler yapılmadığı için enfeksiyon riski de ciddi oranda azalmaktadır.

  Histeroskopik Miyektomi (Histeroskopi ile Miyom Tedavisi)

  Histeroskopi, özellikle submuköz miyomların yani rahim iç duvarına yerleşen miyomların tedavisinde en sık tercih edilen yöntemdir. “Histeroskop” adı verilen, özel optik kameralar ile rahim ağzından miyomun olduğu bölgeye ulaşılır. Bu nedenle karın bölgesinden kesi yapılmaz.

  Ankara Miyom Tedavisinden Sonra Gebe Kalmak Mümkün Mü? Ne Zaman Gebe Kalınabilir?

  Miyom ameliyatlarından sonra da sağlıklı bir şekilde gebelik mümkündür. Özellikle miyomların gebeliği engellediği durumlarda, öncelikle miyomun tedavi edilmesi gerekir. Miyom ameliyatlarından sonra gebelik için beklemeniz gereken süre ise değişkendir. Alınan miyomun büyüklüğü, bulunduğu bölge ve derinliği bu süreyi etkileyebilir. Genel olarak söyleyecek olursak, ortalama 6 ay bekledikten sonra gebe kalınabilir.

  Ankara Miyom Tedavisi Fiyatları 2021

  Miyomların neredeyse tamamı iyi huyludur. Nadiren kanseröz özellik gösterir ve sağlık açısından ciddi risk oluştururlar. Bu nedenle miyomların büyük bir kısmı takip ile tedavi edilir. Ancak bu süreçte miyomların zararsız olduğunu düşünerek, kontrolleri aksatmamanız önemlidir. Miyomlar zaman içerisinde büyüyebilir ve günlük yaşamı etkileyemeye başlayabilirler. Gerekli durumlarda da miyomların cerrahi ile çıkarılması tercih edilebilir. Bu nedenle miyomların mutlaka alanında deneyimli bir kadın doğum uzmanı tarafından, düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Ankara miyom tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.