Miyom Ameliyatı Ankara

  Miyom ameliyatı Ankara, miyomların kapalı ya da açık cerrahi yöntemlerle çıkarılmasıdır. Miyomlar, kadınlarda en sık karşılaştığımız bulgulardan biridir. Genellikle belirti vermezler. Ancak adet düzeninde bozulmaya, aşırı kanama ve ağrıya ya da gebe kalma sorunlarına neden olduğunda çıkarılması tercih edilir. Bu noktada en sık kullanılan yöntemler ise günümüzün modern kapalı cerrahi teknikleridir. Histeroskopi ve laparoskopi ile miyom ameliyatı hakkında detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Ankara miyom ameliyatı ve fiyatları için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Miyom Nedir? Neden Olur?

  Miyomlar, rahim içerisindeki düz kas çoğalmasına bağlı oluşan, iyi huylu tümör yapılarıdır. Miyomların kansere dönüşme riski oldukça azdır. Ancak semptomlarının yoğun olması durumunda günlük yaşamı olumsuz etkileyebilirler ya da gebe kalmada zorluğa neden olabilirler. Miyomların nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Her kadında, zaman zaman miyom bulgusu olabilir. Ancak ilerleyen yaşlarda daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Miyomların yaygın nedenleri:

  • Genetik yatkınlık
  • İlk adetin erken yaşlarda olması
  • Geç menopoza girme
  • Aşırı kilo
  • Doğum yapmamış olmak ya da geç yaşlarda doğum yapmış olmak

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyomların büyük bir çoğunluğu belirti vermez. Genellikle rutin jinekolojik muayeneler sırasında fark edilirler. Ancak bazı kadınlarda miyomun bulunduğu bölgeye ve yerine göre gene kalma sorunları ve adet dönemi problemlerine neden olabilirler. Miyom belirtileri:

  • Adet kanamasının çok yoğun olması
  • Adet dönemi ağrılarının çok şiddetli olması
  • Sık idrara çıkma ve idrarı boşaltamama hissi, idrar kaçırma
  • Bağırsak düzeni ile ilgili problemler
  • Kısırlık

  Miyomlar Nasıl Tedavi Edilir?

  Eğer miyom küçükse ve semptomları hafifse sadece takip yeterli olabilmektedir. Kadın doğum uzmanının size önereceği sıklıkta, düzenli kontrole gelmeniz gerekir. Bu süreçte aşırı büyüyen ya da nadir de olsa kanseröz özellik gösteren miyomların tedavisi için ise cerrahi planlama yapılabilir.

  Ancak miyomların tanısı koyulduğunda miyom çok büyükse ya da bulunduğu bölgeden dolayı sağlığı tehdit ediyorsa cerrahi ile çıkarılması gerekebilir.

  Ankara Miyom Ameliyatları Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatlarında üç farklı yöntem tercih edilebilir:

  • Açık miyom ameliyatı
  • Laparoskopik miyom ameliyatı
  • Histeroskopi ile miyom ameliyatı

  Açık miyom ameliyatları, genellikle çok büyük ya da gruplar hâlindeki miyomların tedavisinde kullanılır. Günümüzde yapılan miyom ameliyatlarında sıklıkla kapalı yöntemler tercih edilmektedir. Kapalı yöntemle miyomun çıkarılması hem enfeksiyon riskini azaltır hem de iyileşme sürecini kısaltır.

  Ankara Laparoskopi ile Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Laparoskopik miyom ameliyatlarında “laparoskop” adı verilen, mikro boyutlardaki kamera kullanılır. Karın bölgesinden yapılan 2 – 3 cm’lik küçük kesilerden miyomun olduğu bölgeye ulaşılır. Kesilerin bir tanesinden laparoskop ile bölge izlenirken, diğer kesilerden de cerrahi işlem yapılır. Laparoskopik miyom ameliyatlarında yapılan kesiler çok küçük olduğu için iyileşme süresi açık ameliyatlara göre çok daha kısadır.

  Ankara Histeroskopi ile Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi ile yapılan miyom ameliyatlarında genellikle subseröz miyomların yani rahim dışına doğru büyüyen miyomların çıkarılması amaçlanır. Histeroskopi ile yapılan cerrahi işlemlerin en büyük avantajı karın bölgesine kesi yapılmamasıdır. “Histeroskop” adı verilen özel bir kamera, ucunda yakıcı ve kesici cihazlar bulunan bir aletle rahim içerisine gönderilir. Histeroskopi cerrahi için kullanıldığı gibi birçok hastalığın tanısında da kullanılabilir.

  Ankara Miyom Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Miyomların aşırı adet kanamasına neden olması
  • Adet dönemlerinde ağrı kesicilere yanıt vermeyen, aşırı ağrılara neden olması. Miyomlara bağlı oluşan ağrının günlük yaşamı ciddi ölçüde etkilemesi
  • Miyomların neden olduğu bası nedeniyle bağırsak ve böbrek faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesi
  • Miyomların beklenenden hızlı büyümesi
  • Miyomların kısırlığa neden olması durumunda cerrahi tercih edilebilir.

  Miyom ameliyatlarından sonra bir miktar vajinal kanama olması normaldir. Miyom ameliyatları anestezi ile yapıldığı için hastalarımız ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyat sonrası oluşacak ağrılar ise ağrı kesiciler yardımı ile kontrol altına alınmaktadır.

  Miyom Ameliyatı Ankara Fiyatları 2021

  Miyomlar, birçok kadını korkutsa da genellikle zararsız tümör yapılarıdır. Bu nedenle çoğu zaman takip ve gözlem ile tedavi edilirler. Ancak bir yandan da kısırlığın önemli nedenlerinden biridir. Miyoma bağlı kısırlık şikâyeti olan hastalarda, miyomlar tedavi edilmeden kısırlık tedavisi yapılamaz. Bu noktada miyomların cerrahi ile tedavi edilmesi gerekir. Ankara miyom tedavisi ve miyom tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için kliniğimizi arayabilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.