Laparoskopi Ankara

  Laparoskopi Ankara, kadın hastalıkları ve doğum alanına giren pek çok rahatsızlığın hem tanı hem de tedavi sürecinde kullanılan yöntemlerden biridir. Günümüzde kadın hastalıklarının büyük bölümü kapalı cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Bu noktada en sık başvurulan işlemlerin başında ise laparoskopi gelir. “Kapalı cerrahi yöntemi” olarak da bilinen laparoskopi sayesinde batın bölgesine büyük kesiler yapılmadan, sadece birkaç küçük keşiden cerrahi işlem yapma imkânı vardır. Yazımızın devamında “Laparoskopi nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?” gibi pek çok sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Ankara laparoskopi fiyatları için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Laparoskopi Nedir?

  Laparoskopi, günümüzde batın bölgesindeki rahatsızlıkların cerrahi ile tedavisinde en sık kullanılan yöntemdir. Bu nedenle kadın hastalıklarının tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Başta rahmin alınması, miyom, kist ve poliplerin alınması olmak üzere daha birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır. Laparoskopi aynı zamanda tanı amacıyla da tercih edilebilir. Böylece kronik kasık ağrıları, nedeni bilinmeyen kısırlık gibi ciddi rahatsızlıklarda bile kesin tanı ve tedavi imkânı doğmaktadır.

  Tanısal Laparoskopi Nedir?

  Tanısal laparoskopi, kadın üreme sistemindeki anomalilerin ve patolojilerin tanımlanmasını sağlar. İşleme tedavi amacıyla başlanmaz. Amaç sadece batın bölgesindeki patolojilerin net olarak görüntülenmesidir. Ancak gerekli durumlarda operatif laparoskopiye geçilebilir yani tedavi de yapılabilir. Böylece henüz tanı aşamasındayken ciddi rahatsızlıkları engellemek mümkündür. Tanısal laparoskopi yapılırken karın bölgesinden ince bir kesi yapılır. Laparoskop adı verilen, mikro boyutlardaki bir kamera bu kesiden içeri gönderilir. Yüksek çözünürlüğe sahip bu kamera sayesinde rahim ve yumurtalıklar ekranda, tüm detaylarıyla görülebilir.

  Operatif Laparoskopi Nedir?

  Operatif laparoskopi işleminde tanı ile birlikte tedavi de yapılır. işlem tıpkı tanısal laparoskopide olduğu gibi başlar. Laparoskop ince bir kesiden vücut içerisine gönderilir. Bu kesinin yanına açılan birkaç küçük keşiden de cerrahi işlem yapılır. Gerekli durumlarda rahmi tamamen çıkarmak bile mümkündür. Karın bölgesine büyük kesiler yapılmaması ise ameliyat sonrası iyileşme sürecini ciddi ölçüde kısaltmaktadır.

  Ankara Laparoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Tanısal Laparoskopi Yapılan Durumlar

  • Kronik kasık ağrılarının nedenlerini açığa kavuşturmak
  • Şiddetli adet sancılarının nedenlerini araştırmak
  • Nedeni bilinmeyen kısırlık olgularında tanıyı kolaylaştırmak
  • Rahim ve yumurtalıklardaki patolojileri saptamak için yapılabilir.

  Operatif Laparoskopi Yapılan Durumlar

  • Tüpleri bağlayarak doğurganlığı sonlandırmak
  • Histerektomi (Rahmin alınması)
  • Rahim içi yapışıklıkların tedavisi
  • Dış gebelik olgularının tedavisi
  • Miyom, kist ve poliplerin çıkarılması amacıyla uygulanabilir.

  Laparoskopi Ankara Anestezi ile Mi Yapılır?

  Laparoskopi ameliyatlarında anestezi yöntemi işlemin ne için yapıldığına bağlı olarak değişebilir. Tanısal laparoskopi uygulamalarında lokal anestezi ya da sedasyon tercih edilebilir. Ancak cerrahi müdahale de yapılacaksa çoğunlukla genel anestezi yapılır. Tüm bu işlemlerde hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Aynı zamanda laparoskopi sırasında açık ameliyatlara göre çok daha küçük kesiler yapıldığı için ameliyat sonrasında da daha az ağrı ve acı olacaktır.

  Ankara Laparoskopinin Avantajları Nelerdir?

  Kapalı cerrahi ile yapılan ameliyatlar, açık ameliyatlara göre çok daha konforludur. Bu nedenle günümüzde jinekolojik ameliyatların neredeyse tamamı laparoskopi ile yapılmaktadır:

  • Laparoskopi ile yapılan işlemlerde enfeksiyon riski çok daha azdır.
  • Büyük kesiler yapılmadığı için yaralar kısa sürede iyileşir ve hastalarımız günlük yaşamlarına daha çabuk dönebilirler.
  • Ameliyat sonrasında rahim içi yapışıklık oluşma riski daha azdır bu nedenle açık ameliyatlara göre daha güvenlidir.
  • Ameliyat sonrasında ağrı ve acı şikâyetleri daha azdır.
  • Açık ameliyatlarda büyük kesiler yapıldığı için karın bölgesinde büyük izler kalır. Laparoskopiden sonra ise bölgede sadece 2 – 3 cm’lik küçük kesi izleri kalır. Bunlar da zaman içerisinde silikleşir ve dikkat bile çekmez.

  Laparoskopi Ankara Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Laparoskopik cerrahide genel anestezi kullanıldıysa hastalarımız genelde 1 – 3 gece hastanede istirahat ederler. Ameliyat sonrasında oluşan ağrılar ise ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Yaklaşık 1 – 2 hafta sonra hastalarımız yürüyebilecek, günlük yaşama devam edebilecek hâle gelebilirler.

  Ankara Laparoskopi Fiyatları 2021

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi laparoskopik tanı ve tedavi yöntemleri pek çok amaçla yapılabilmektedir. Yapılış amacına ve yöntemine göre de fiyatları değişkenlik gösterebilir. . Tanı ve tedavi amacıyla yapılan laparoskopi fiyatları da farklı olabilir. Bu nedenle Ankara laparoskopi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.