Kolposkopi Ankara

  Kolposkopi Ankara, özellikle rahim ağzı kanserinin tanısında sıkça kullanılan bir yöntemdir. Kolposkopinin amacı vajina, vulva ve rahim ağzındaki dokuları detaylı olarak inceleyerek, bölgedeki patolojik sonuçları net bir şekilde ortaya koymaktır. Kolposkopi adı verilen, ışıklı bir cihaz yardımıyla yapılan bu işlem, dokuları yaklaşık 6 – 40 kat büyütür. Böylece kanseröz oluşumların ve şüpheli lezyonların teşhis edilmesini sağlar. Bu nedenle özellikle rahim ağzı kanserinin tanısında en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Ankara kolposkopi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kolposkopi Nedir?

  Kolposkopi, jinekolojik muayene sırasında rahim ağzı ve vulvada görülen lezyonların daha detaylı incelenmesi için yapılan işlemdir. “Kolposkop” adı verilen, ışıklı bir mercek ile yapıldığı için kolposkopi adını alır. Kolposkop, tıpkı bir büyüteç gibi işler. Ucunda ışık kaynağı da bulunduğu için bölgedeki gözle görülemeyen pek çok bulguyu ortaya çıkarır. Kolposkopi ile sadece vulva ve vajen değil; rahim ağzı da net bir şekilde görüntülenebilmektedir. Kolposkopi sırasında gerekli durumlarda biyopsi de yapılabilir. Özellikle patolojiye gönderilmesi gereken lezyonlar söz konusu olduğunda “kolposkopik biyopsi” yapılması tercih edilir.

  Ankara Kolposkopi Ne İçin Yapılır?

  Kolposkopi yaygın olarak rahim ağzı kanserinin tanısında kullanılsa da genital bölgedeki pek çok lezyonun tanı almasında kullanılabilir:

  • PAP-smear testi sonuçlarında kanseröz hücrelere rastlandığında
  • Sitoloji sonuçları normal olmayan hastalarda
  • HPV teşhisi konmuş hastalarda, vajinal dokuların ve rahim ağzının daha detaylı incelenmesi için
  • Vulvadaki şüpheli lezyonların değerlendirilmesinde
  • Serviks dokusundaki kanseröz hücrelerin tespitinde
  • Kadın hastalıkları ve doğum alanına giren cerrahi işlemlerden önce; serviks ve vulvayı incelemek için kolposkopi yapılabilir.

  Ankara Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Kolposkopi cerrahi bir işlem değildir. Dürbüne benzeyen kolposkop yardımıyla vajinal dokuların incelenmesi hedeflenir. Öncelikle hastalarımız jinekolojik muayene masasına alınır. Sonrasında vajinal dokular yıkanır ve vajina spekulum ile genişletilir. Bu yıkama sayesinde işlemden daha net sonuçların elde edilmesi hedeflenir. Kolposkop, vajina önüne yerleştirilir ve dokular incelenir.

  Ancak kolposkopik biyopsi yapılacaksa, küçük bir cerrahi uygulama yapılabilir. Eğer kolposkopik inceleme sırasında şüpheli lezyon görülürse biyopsi pensi ile bölgeden parça alınabilir.

  Kolposkopi Ankara Sırasında Acı Hissedilir mi?

  Kolposkopi sırasında genellikle acı hissedilmez. İşlemde rutin bir jinekolojik muayenede olduğu gibi, hafif bir baskı hissedilebilir. Vajina yıkanırken, uygulanan solüsyon yüzünden hafif bir yanma hissi olabilir. Özellikle serviks bölgesine yapılan incelemede hastalarımız oldukça konforludur. Bu bölgede sinir yoğunluğu az olduğu için rahatsızlık hissi de azdır. Ancak rahim ağzına yapılan inceleme ve biyopside hafif bir rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu durumda lokal anestezi yapılır ve acı olmadan işlemin tamamlanması sağlanır.

  Kolposkopi Ankara Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Kolposkopi uygulamasından sonra hastalarımız hemen ev ve günlük yaşamlarına dönebilirler. Hastanede istirahate gerek yoktur. Ancak biyopsi de yapıldıysa hastalarımıza bir gün istirahat önerilir. Kolposkopi sırasında vajinaya herhangi bir alet sokulmaz. Bu nedenle beklenmedik, ciddi yan etkilerin oluşması da söz konusu değildir. Ancak biyopsi yapılan hastalarımızda lekelenme tarzında, hafif kanamalar olabilir. Nadir de olsa yüksek ateş, aşırı kanama gibi şikâyetler olabilir. Eğer bu durum yaşanırsa zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Ankara kolposkopi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilirsiniz.

  Ankara Kolposkopi Fiyatları 2021

  Kolposkopi; günümüzde kadın sağlığını tehdit eden pek çok rahatsızlığın erken teşhisinde kullanılan, en önemli görüntüleme yöntemlerinden biridir. Özellikle rahim ağzı ve vulvada görülen anormal lezyonların çoğu, kolposkopi sayesinde, kısa sürede teşhis edilebilir. Bu da tedaviye başlama sürecini de kısaltmakta ve tedaviden başarılı sonuç alma şansını yükseltmektedir. Ankara kolposkopi fiyatları ise klinikten kliniğe değişebilir. Aynı zamanda yapılacak işlemin türü de fiyatları etkileyebilir. Kolposkopik biyopsinin fiyatları da daha yüksek olabilmektedir. Ankara kolposkopi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz.