Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

  Kızlık zarı muayenesi Ankara, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak ve kişiye bu konuda bilgi verebilmek için yapılan muayenedir. Kızlık zarı, vajina girişinde bulunur ve genellikle ilk cinsel deneyimde bütünlüğünü kaybeder. Bu nedenle toplumda sıklıkla “bekâret” ile ilişkilendirilmektedir. Çeşitli nedenlerle kızlık zarına hasar gelip gelmediğini anlamak ise mümkündür. Kızlık zarı muayenesi sayesinde dakikalar içerisinde zarın mevcut durumu kontrol edilebilir. Ankara kızlık zarı muayenesi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kızlık Zarı (Hymen) Nedir? Nerededir?

  Tıp dilinde “hymen” olarak bilinen kızlık zarı, vajinanın 1 – 2 cm içerisinde bulunan, esnek ve zara benzeyen bir yapıdır. Her kadında doğuştan bulunur. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde üreme sistemini bakteri ve enfeksiyonlardan korur. “Kızlık zarı” olarak adlandırılmasının nedeni ise ilk cinsel deneyimle ilgilidir. Birçok kişi ilk cinsel deneyime bağlı kaygılar nedeniyle kızlık zarının kontrol edilmesini ya da dikilmesini istemektedir.

  Kızlık Zarı Nasıl Yırtılır? Yırtıldığı Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı, vajina içerisine sert bir cisim girdiğinde yırtılır. Genellikle ilk cinsel deneyim sırasında yırtılır ve bir miktar kanamaya neden olur. Ancak kızlık zarının yapısı her kadında farklı olabilir. Bu nedenle bazı kadınlarda zar yırtılmasına rağmen kanama olmaz. Bu durumda zarın yırtılıp yırtılmadığını anlamak için mutlaka deneyimli bir kadın doğum uzmanının muayenesi gerekir.

  Kızlık Zarı Yırtıldığında Ne Kadar Kanama Olur?

  Zar yırtıldıktan sonra görülen kanama her kadın için farklıdır. Bazı kadınlarda sadece lekelenme tarzında, hafif bir kanama olur. Bazı kadınlarda ise kanama birkaç gün devam edebilir ve daha yoğun olabilir. Yukarıda belirttiğimiz gibi bazı durumlarda ise hiç kanama olmaz. Bu tamamen zarın yapısına bağlıdır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ankara Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi; kızlık zarının durumunu anlamak, kontrol etmek için yapılır. İlk cinsel deneyimden sonra kanamanın olması kızlık zarının yırtıldığına işarettir. Ancak bazı kadınlar bu durumdan emin olmak isteyebilirler ya da vajinadan kan gelmemesi durumunda muayene ihtiyacı doğabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ankara Nerede Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi hastane ortamında ya da özel kliniklerde yapılabilir. Muayenenin mutlaka uzman kadın doğum uzmanları tarafından yapılması gerekir. Kişi kendisi ayna karşısında vajina içini kontrol ederek, zarın durumunu anlayamaz.

  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  “Bekâret testi” olarak da bilinen kızlık zarı muayenesinde doktorun gözle değerlendirmesi genellikle yeterlidir. Hastalarımız jinekolojik muayene masasına alınır. Vajina dudakları aralanarak, zarın durumu kontrol edilir. Bu işlem yaklaşık 5 – 10 dakika kadar kısa sürer. Eğer gerekliyse “kolposkop” adı verilen, özel bir mercekten de yardım alınabilir. Kolposkop vajinal dokuları büyüterek, bölgenin daha net görülmesine yardımcı olur. Kızlık zarı muayenesi sırasında acı ya da ağrı hissedilmez.

  Kızlık Zarı Muayenesi Yapılırken Zar Yırtılır Mı?

  Birçok hastamız zarın sağlam olması durumunda muayene ile hasar göreceğinden endişelenmektedir. Ancak muayene sırasında vajina içerisine hiçbir alet sokulmaz. Bu nedenle sağlam olan zar hiçbir hasar görmez.

  Ankara Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2021

  Kızlık zarı muayenesi, günümüzde her yaştan kadına yapılabilmektedir. Özellikle zarın yırtıldığı fikriyle toplumsal kaygılar yaşayan kadınların uzman bir kadın doğum uzmanına muayene olması gerekir. Ancak kızlık zarı muayenesinde mutlaka deneyimli bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir. Kişi kendi kendine zarın durumunu kontrol edemez. Ankara kızlık zarı muayenesi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.