Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatı Ankara, yumurtalık kistlerinin laparoskopik yöntemlerle çıkarılmasıdır. Yumurtalık kistleri, kadınların neredeyse tamamında zaman zaman görülebilir. Özellikle adet dönemlerinden önce rahimde içi su dolu, küçük kistlerin oluşması normaldir. Ancak kistlerin anormal şekilde büyümesi ya da yapısı nedeniyle sağlığı bozması durumunda çıkarılması tercih edilir. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatları sayesinde daha konforlu şekilde kistlerin tedavi edilmesi mümkündür. Ankara kapalı yumurtalık kisti ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yumurtalık Kisti Nedir?

  Yumurtalık kistleri, yumurtalıklardaki içi sıvı dolu keseciklerdir. Bu kistlerin büyük çoğunluğu iyi huyludur ve sağlık açısından ciddi riskler oluşturmazlar. Ancak bazı kistler adet düzeninde bozulmalara, sindirim sorunlarına ya da kısırlığa neden olabilirler. Bu durumda kistlerin uygun yöntemlerle tedavi edilmesi tercih edilir.

  Yumurtalık Kisti Neden Olur?

  Yumurtalık kistleri genellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklanır. Her adet döneminde, yumurtalıklarda içi su dolu kist yapıları oluşur. Kanama olduktan sonra da kendiliğinden yok olurlar. Bazı kistler ise yok olmaz ve zamanla büyüyebilirler. Bununla birlikte endometriozis, polikistik over gibi bazı kadın hastalıkları da kistlere neden olabilir. Özellikle endometriozis hastalarında çikolata kistleri oldukça sık görülür. Yumurtalık kistlerinin yaygın nedenleri.

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Yumurtalık kistlerinin büyük kısmı herhangi bir belirti vermez. Ancak kistin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre adet dönemi sorunlarına ve kısırlık şikâyetine neden olabilirler. Yumurtalık kistlerinin yaygın belirtileri:

  • Adet döngüsünde düzensizlik
  • Adet dönemi ağrılarının normalden şiddetli olması
  • Adet dönemindeki kanamanın normalden fazla ya da az olması
  • Kilo artışı
  • Bulantı ve kusma
  • Ara kanamalar, anormal vajinal akıntılar
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Karında şişlik ve hazımsızlık
  • Tüylenme
  • Gebe kalmada zorluk ve kısırlık

  Yumurtalık Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

  Yumurtalık kistlerinin tedavisinde çoğu zaman takip yeterlidir. Kistlerin semptomları hafifse ve genel sağlık durumunu riske atmıyorsa düzenli aralıklarla kontrol edilir. Eğer bu süreçte kistler aşırı büyürse ya da semptomları artarsa tedavi planını değiştirmek gerekir. Aşırı büyümüş ya da semptomları ağır seyreden kistlerde ise cerrahi ya da uygun ilaçlarla kistlerin tedavi edilmesi tercih edilebilir.

  Ankara Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

  Yumurtalık kistlerinin yaklaşık %80 – 85’i zararsızdır. Ancak nadir de olsa kanseröz özellik gösterebilir ve kadının sağlığını riske atabilirler ya da aşırı büyüyerek gebeliğe engel olabilirler. Bu durumda ameliyat gerekebilir:

  • Kistler menopozdan sonra oluşmuşsa
  • Önceden mevcut olan kistler menopoz döneminde büyümüşse
  • Sınırları belli olmayan, yapışık özellikte kistler söz konusuysa
  • Kistler beklenenden hızlı ve anormal şekilde büyüyorsa riskli sınıfında kabul edilir. Bu nedenle ameliyat ile çıkarılması tercih edilebilir.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatlarında laparoskopik cerrahi kullanılır. “Laparoskop” adı verilen yüksek çözünürlüklü, mikro kameralarla yumurtalıkların olduğu bölgeye ulaşılır. Yumurtalık kistleri detaylı olarak görüntülenirken, batın bölgesine açılan diğer küçük kesilerden de cerrahi müdahale yapılabilir. Kapalı yumurtalık ameliyatlarında anestezi kullanılır. Bu nedenle hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Ameliyat süresi kişinin ihtiyaçlarına ve cerrahi planına göre değişebilir. Genel olarak 1 – 3 saat içerisinde tamamlanır. Kapalı yumurtalık kisti ameliyatlarından sonra bir süre hastanede yatış gerekebilir. Kişinin iyileşmesi ve tamamen toparlanması ise birkaç hafta sürebilir.

  Ankara Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Kapalı yumurtalık kisti ameliyatları, açık ameliyata göre çok daha küçük kesilerle yapılır. Laparoskop karın içi bölgeyi net bir şekilde görmemize imkân sağladığı için büyük kesilere gerek kalmaz. Bu da hastalarımızın ameliyat sonrasında çok daha az ağrı çekmesi demektir. Aynı zamanda küçük kesiler daha kolay ve kısa sürede iyileştiği için enfeksiyon riski de ciddi oranda azdır.

  Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara Fiyatları 2021

  Yumurtalık kistleri, her kadında zaman zaman görülebilir. Ancak bazı kadınlarda kısırlık gibi ciddi problemlere neden olabilirler. Kiste bağlı kısırlık ya da adet dönemi sorunları olan hastalarımızda, kist tedavi edilmeden neden olduğu şikâyetlerin ortadan kaldırılması mümkün değildir. Bu noktada kişinin ihtiyaçlarına uygun cerrahi plan yapılması oldukça önemlidir. Ankara kapalı yumurtalık kisti ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.