Kapalı Rahim Ameliyatı Ankara

  Kapalı rahim ameliyatı Ankara, başta rahmin alınması olmak üzere rahimdeki pek çok rahatsızlığın tedavisinde tercih edilen cerrahi yöntemdir. Laparoskopik cerrahi olarak adlandırılan kapalı ameliyat yönteminin en büyük avantajı, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha konforlu olmasıdır. Aynı zamanda enfeksiyon riskini de ciddi oranda azaltır. Laparoskopik yöntem sayesinde rahim ve yumurtalık kanseri, miyom, kist ve polipler gibi pek çok rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında kapalı rahim ameliyatı hakkında tüm sorularınızı bulabilirsiniz. Ankara kapalı rahim ameliyatı ve fiyatları için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniğini arayabilirsiniz.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Ankara Nedir?

  Kapalı rahim ameliyatı; genellikle “laparoskopik histerektomi” dediğimiz, rahmin kapalı yöntemlerle çıkarılması işlemini ifade eder. Bununla birlikte laparoskopik cerrahi ile rahimdeki miyom, polip ve kitlelerin çıkarılması gibi işlemler de kapalı rahim ameliyatı kapsamında değerlendirilebilir.  Kapalı rahim ameliyatlarında amaç karın bölgesine minimal kesiler yaparak, rahimdeki anomalilerin ve patolojilerin tedavi edilmesidir.

  Kapalı Rahim Ameliyatının Açık Rahim Ameliyatından Farkı Nedir?

  Açık rahim ameliyatlarında rahme ulaşmak için karın ve kasık bölgesinden derin ve büyük kesiler yapılır. Bu nedenle ameliyat sonrası iyileşme süreci uzundur. Aynı zamanda ağrı ve acı şikâyetleri de daha fazladır. Bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamak için enfeksiyon riskinden de kaçınmak gerekir. Kapalı rahim ameliyatlarında ise bölgeye küçük kesiler yapıldığı için ameliyat sonrası enfeksiyon riski düşer. Yaralar daha kısa sürede iyileşir ve hastalarımız kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

  Ankara Kapalı Rahim Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Kapalı rahim ameliyatlarında “laparoskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü ve mikro boyutlarda bir kamera kullanılır. Karın bölgesine yapılan 2 – 3 cm’lik, küçük kesilerin birinden laparoskop rahme gönderilir. Diğer kesiden ise cerrahi işlem yapılır. Rahim tamamen çıkarılabilir (laparoskopik histerekromi) ya da rahimdeki patolojiler tedavi edilebilir. Gerekli durumlarda yumurtalıklar da rahim ile birlikte çıkarılabilir. Ameliyat anestezi ile yapılır. Bu nedenle hastalarımız tüm bu işlemler sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

  Kapalı Rahim Ameliyatı Ankara Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle rahmin alınması gerektiğinde
  • Rahim sarkması tedavisinde
  • Rahimle birlikte yumurtalıkların da çıkarılacağı ameliyatlarda
  • Rahim içi yapışıklıkların tedavisinde
  • Kısırlığa neden olan rahim anomalilerinin tedavisinde kapalı rahim ameliyatı yapılabilir.

  Rahim Ameliyatlarından Sonra Menopoz Başlar Mı?

  Bu sorunun yanıtı yapılan cerrahi müdahaleye göre değişebilir. Eğer rahimle birlikte yumurtalıklar da çıkarıldıysa hastalarımız ameliyattan sonra hemen menopoza girerler. Ancak yumurtalıklar alınmamışsa vücut östrojen üretmeye devam edecektir. Bu nedenle tüm histerektomi ameliyatlarından sonra kesinlikle menopoza girilir diyemeyiz. Ankara kapalı rahim ameliyatları hakkında tüm sorularınız için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kapalı Rahim Ameliyatlarından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kapalı rahim ameliyatlarında iyileşme süreci açık ameliyata göre daha kısadır. Ancak yine de enfeksiyon riskine karşı dikkatli olmak gerekir. Bunun için hastalarımız ameliyat sonrasında birkaç gün hastanede kalırlar. Bu süreçte anormal kanama olması, yüksek ateş ya da aşırı hâlsizlik gibi şikâyetler yaşanırsa zaman kaybetmeden kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. Rahim ameliyatlarından sonra günlük yaşama tamamen dönmeniz ise 1 – 2 hafta sürebilir.

  Ankara Kapalı Rahim Ameliyatı Fiyatları 2021

  Kapalı rahim ameliyatları sayesinde kadın sağlığını olumsuz etkileyen birçok rahatsızlık tedavi edilebilmektedir. Özellikle histerektomi yapılacak hastalarda, kapalı cerrahi yöntemler sayesinde çok daha konforlu bir tedavi süreci mümkün olmaktadır. Kapalı rahim ameliyatı fiyatları ise yapılacak cerrahi planına göre değişebilir. Bu nedenle Ankara kapalı rahim ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.