Kapalı Polip Ameliyatı Ankara

  Kapalı polip ameliyatı Ankara, iyi huylu tümör yapıları olan poliplerin rahimden çıkarılması için yapılan cerrahi işlemdir. Poliplerin büyük çoğunluğu iyi huyludur. Ancak bazı kadınlarda adet dönemi sorunlarına ya da gebe kalma ile ilgili problemlere neden olabilirler. Bu durumda poliplerin çıkarılması tercih edilebilir. Polip ameliyatlarında günümüzde en çok kullanılan yöntem ise kapalı cerrahidir. Yazımızın devamında Ankara kapalı polip ameliyatı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara kapalı polip ameliyatı ve fiyatları için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Polip (Servikal Polip) Nedir? Neden Olur?

  Polipler zaman zaman her kadında görülebilir. Vücudumuzun pek çok bölgesinde, çeşitli nedenlerle polip oluşumuna rastlanabilir. Ancak kadın üreme sisteminin yapısı nedeniyle özellikle rahimde sık görülürler. Bu polipler “servikal polip” olarak adlandırılır ve neden olduğu şikâyetlere göre farklı yöntemlerle tedavi edilebilir.

  Servikal Polipler Tedavi Edilmezse Ne Olur? Kansere Dönüşür Mü?

  Servikal poliplerin kansere dönüşme riski oldukça azdır. Bu nedenle çoğu zaman takiple tedavi edilirler. Ancak poliplerin bulunduğu bölge ve büyüklüğüne göre kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyecek bazı problemler ortaya çıkabilir. Özellikle gebe kalmada zorluk ve adet dönemi sorunları bunların başında gelir. Bu durumda polipler tedavi edilmeden gebe kalmak mümkün olmayabilir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ankara Hangi Durumlarda?

  Poliplerin büyük bir kısmında tedavi takip ile yapılır. Tıpkı miyom ve kistlerde olduğu gibi düzenli aralıklarla poliplerin büyüme durumu takip edilir.

  • Poliplerin kısırlığa neden olması
  • Polipe bağlı yaşanan tekrarlayan düşükler
  • Adet kanamalarının yoğunlaşması
  • Adet sancılarının ağrı kesicilere yanıt vermez hâle gelmesi
  • Poliplerin adet düzensizliğine neden olması durumunda ise poliplerin cerrahi ile tedavi edilmesi tercih edilebilir.

  Kapalı Polip Ameliyatı Ankara Nasıl Yapılır?

  Polip ameliyatlarında genellikle kapalı cerrahi yöntemlerinden biri olan “histeroskopi” tercih edilir. Histeroskopi, günümüzde pek çok kadın hastalığının hem tanı hem de tedavi sürecinde kullanılan bir yöntemdir. Histeroskopi işlemine başlamadan önce vajina girişi temizlenir ve spekulum ile genişletilir. Oluşan açıklıktan “histeroskop” adı verilen yüksek çözünürlüklü bir kamera, rahme gönderilir. Histeroskop poliplerin bulunduğu bölgeyi net olarak ekrana yansıtır. Bu süreçte cerrahi müdahale yapılır. Kapalı polip ameliyatlarında genellikle “sedasyon” dediğimiz, derin uykuya benzer, hafif bir anestezi kullanılır. Bu nedenle hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler.

  Ankara Kapalı Polip Ameliyatları Ne Zaman Yapılır?

  Operatif histeroskopi yani tedavi amacıyla yapılan histeroskopi işlemi genellikle adet dönemlerinden sonra yapılır. Adet döneminde kanama nedeniyle görüntüleme yapmak zorlaşır. Bu nedenle adet döneminden sonraki 1 hafta içerisinde tedavi yapılması tercih edilir.

  Ankara Kapalı Polip Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  Kapalı polip ameliyatları, açık yöntemle yapılan cerrahi uygulamalara göre daha konforludur. Histeroskopi ile polip tedavisinde karın bölgesine büyük kesiler yapılmadığı için iyileşme süreci daha konforludur. Aynı zamanda enfeksiyon riski de ciddi oranda azdır:

  • Kapalı polip ameliyatından sonra rahim içinde yapışıklık oluşma riski daha azdır. Açık cerrahide bu oran daha yüksektir.
  • Ameliyat sonrasında batın bölgesinde iz kalmaz. Bu da estetik kaygılar nedeniyle ameliyat olmaya çekinen pek çok hastamız için büyük bir artıdır.
  • Kapalı polip ameliyatlarından sonra ağrı ve acı hissi çok daha azdır.
  • Enfeksiyon riski çok daha azdır. Bu nedenle hastalarımız kısa sürede ayaklanabilir. Günlük yaşamlarına devam edebilirler. Histeroskopi ile yapılan polip ameliyatlarından sonra hastalarımız genellikle aynı gün taburcu olurlar.

  Ankara Kapalı Polip Ameliyatı Fiyatları 2021

  Poliplerin büyük bir kısmı iyi huyludur. Çoğu herhangi bir belirtiye neden olmaz ve rutin kontroller esnasında, tesadüfen fark edilirler. Bununla birlikte bazı hastalarımızda poliplerin neden olduğu kısırlık ve adet dönemi sorunları yoğun olabilir. Belirtilerin şiddeti ise kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle kapalı polip ameliyatı kararı alınmadan önce hasta öyküsünü dikkatlice dinlemek, değerlendirmek gerekir. Ankara kapalı polip ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.