İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

  İdrar kaçırma tedavisi Ankara, yetişkinlerde görülen idrar kaçırma sorununun engellenmesi için yapılır. İdrar kaçırma, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyen ve toplum içerisinde zor duruma düşmesine neden olan bir sorundur. Kadınlarda, doğumların etkisiyle mesane ve rahimde sarkma oldukça sık görülen bir durumdur. Buna bağlı olarak da idrar kaçırma sorunu yaşayabilir. Ankara idrar kaçırma tedavisinde ise kişinin yaşına ve problemin ilerleme durumuna göre farklı yaklaşımlar tercih edilebilir. Yazımızın devamında bu yöntemler hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara idrar kaçırma tedavisi için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  İdrar Kaçırma Nedir? Neden Olur?

  İdrar kaçırma, idrarın istemsiz şekilde yapılmasıdır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda sık görülen bir durumdur. Halk arasında mesane olarak da bilinen idrar torbası ya da idrar kesesi, idrar biriktikçe esneyecek yapıdadır. Mesanedeki kaslar, idrarı içerde tutar ve istemsiz yapılmasını engeller. Ancak idrar kaçırma sorunu görülen kişilerde çeşitli nedenlerle bu kaslar yeterli çalışamaz ve idrar kaçırma problemi ortaya çıkar.

  İdrar Kaçırma Neden Olur?

  İdrar kaçırma pek çok nedenle ortaya çıkabilir. Kadınlarda özellikle doğumlara bağlı olarak batın bölgesindeki kasların yıpranması sık görülen bir durumdur. Bu da idrar kaçırma sorununu ortaya çıkarabilir. Yaygın görülen idrar kaçırma nedenleri:

  • İleri yaş
  • Bağ dokularının zayıf olması ve bağ dokularının zayıf olmasına neden olan faktörler
  • Sigara ve alkol kullanımı
  • Birden fazla normal doğum öyküsü, zor doğumlar, iri bebek doğumları
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Genetik yatkınlık
  • Kabızlık
  • Böbrek ya da idrar yollarında taş şikâyeti
  • Şeker hastalığı
  • Sinir sistemi hastalıkları
  • Prostat büyümesi (erkeklerde)

  Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

  İdrar kaçırma, kadınlarda sık görülen bir durumdur. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi özellikle doğumların etkisiyle idrar kaçırma olgusu oldukça fazladır. Bununla birlikte genç ve henüz doğum yapmamış kadınlarda da idrar kaçırma şikâyeti görülebilir.

  • Doğum sayısının fazla olması ve zorlu doğumlar
  • İdrar yolu enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar
  • Menopoz
  • Aşırı kilo
  • Mesane ve rahimde sarkma kadınlarda idrar kaçırmaya neden olabilir.

  İdrar Kaçırma Türleri Nelerdir?

  İdrar kaçırmanın nedenleri farklı olabilir. İdrar kaçırmayı sınıflandırmak, doğru tedavi yaklaşımını uygulamak için de oldukça önemlidir:

  • Stres tipi idrar kaçırma yani stres inkontinansı genellikle öksürme, hapşırma gibi karın için basıncın arttığı durumlarda olur. Özellikle mesanedeki sinir ve kasların zayıf olmasına bağlı ortaya çıkan bir durumdur.
  • Sıkışma tipi idrar kaçırma mesanenin aniden kasılması ve idrarın tutulamaması durumudur. Bu nedenle kişi aniden tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder ve idrarını tutamayabilir.
  • Mix yani karışık tip idrar kaçırma ise yukarıda söz ettiğimiz her iki idrar kaçırma türünün bir arada görülmesidir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  İdrar kaçırma tedavisinde önemli olan idrar kaçırmanın altında yatan nedenleri net bir şekilde ortaya koymaktır. Altında yatan nedenler bilindiğinde, kişinin ihtiyaçlarına uygun, doğru tedavi yöntemi uygulanabilir.

  Aşırı kilodan kaynaklanan idrar kaçırma probleminde genellikle diyet ve egzersizle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Bu süreçte alkol ve sigara tüketiminin kısıtlanması da mesane kaslarının güçlenmesine yardımcı olabilir.

  İdrar kaçırma tedavisinde pelvik egzersizleri de oldukça etkilidir. Özellikle doğum ve ileri yaşa bağlı oluşan idrar kaçırma problemlerinde pelvik kaslar güçlendirilerek, mesanenin kontrolünü sağlamak mümkün olabilir. Bu nedenle pelvik kaslarını güçlendirecek egzersizlerle mesane rehabilitasyonu yapılabilir.

  İdrar kaçırma şikâyetinin ileri olduğu olgularda ise cerrahi tedavi düşünülebilir. Özellikle mix tip kaçırma görülen hastalarda ameliyat ile mesane kas ve dokularının yenilenmesi, güçlenmesi sağlanabilir.

  İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  İdrar kaçırma, kadınlarda oldukça sık görülen bir durumdur. İdrar kaçırmanın toplum içerisinde olması, kişinin iş ve sosyal yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilir. Verdiği fiziksel rahatsızlığın yanında özgüven sorunlarına da neden olabilir. Bu nedenle hafife alınmaması ve en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ankara idrar kaçırma tedavisinde uygulanacak yöntemler ise farklı olabilir. Sadece egzersiz ve yaşam tarzında değişiklik de bazı hastalarda başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak cerrahi ihtiyaç duyan hastalarda tedavinin fiyatları da farklı olabilir. Ankara idrar kaçırma tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.