HPV Tedavisi Ankara

  HPV tedavisi Ankara, “human papilloma virüs” nedeniyle oluşan genital siğillerin engellenmesi ve yok edilmesi için yapılan uygulama ve yaklaşımlardır. Genital siğiller hem kadında hem de erkekte görülebilir. Nedeni ise büyük oranda HPV virüsüdür. Dünyada en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan HPV, özellikle kadınlar için oldukça risklidir. HPV, kadınlarda rahim ağzı kanserinin başlıca nedenidir. Bu nedenle hem HPV’den korunmaya hem de mevcut siğillerin yok edilmesine yönelik tedavilerin zamanında yapılması önemlidir. Ankara HPV tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  HPV Nedir? Genital Siğiller Nedir?

  Açılımı “Human Papilloma Virüs” olan HPV, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genital bölgedeki ten teması ile bulaşır. Bu nedenle prezervatif de tam anlamıyla koruma sağlamaz. HPV’nin en karakteristik özelliği ise genital siğillere neden olmasıdır. Genital bölgenin çeşitli yerlerinde oluşan bu siğiller tek başına ya da grup hâlinde olabilirler. Tıpkı karnabahara benzer bir kabarıklığa neden olan bu siğiller acı ya da ağrı gibi şikâyetlere neden olmazlar. Ancak iç çamaşırına takılarak rahatsızlık verebilir; genital bölgenin estetik görünümünü olumsuz etkileyebilirler.

  HPV ve Genital Siğiller Nasıl Bulaşır?

  HPV, cinsel birleşme sırasında, genital bölgedeki ten teması ile bulaşır. HPV bulaştıktan sonra genital bölgede siğil oluşumu başlar. Siğillerin ne zaman ortaya çıkacağı ise kişiden kişiye değişebilir. Bazı hastalarımızda HPV olmasına rağmen siğil şikâyeti görülmez. Bu durumda şüpheli cinsel birleşmeden sonra HPV testi yapılması ve vajinadan alınan salgı ile virüsün teşhis edilmesi gerekebilir.

  • Korunmasız cinsel ilişki
  • Sık sık partner değiştirmek
  • Cinsel yaşamın erken yaşlarda başlaması
  • Cinsel ilişki deneyimi yaşanan partner sayısının fazla olması HPV bulaş riskini artırır.

  Genital Siğil Olmasa da Vücutta HPV Olabilir Mi?

  Genital siğiller, genellikle HPV belirtisidir. Ancak genital siğilin hiç olmaması ya da genital siğili tedavi etmek HPV virüsünün vücutta olmadığı anlamına gelmez. Hpv virüsü hem genital siğillere, hem de bazı tipleri zaman içerisinde kanseröz özellik göstererek rahim ağzı kanserine neden olabilirler. HPV vücutta bulunduğu sürece vajinal dokuların değişme riski vardır. Bu nedenle HPV teşhisi konan kadınlarda rutin jinekolojik kontrollerin yapılması; smear testiyle rahim ağzı kanserine karşı önlem alınması oldukça önemlidir.

  HPV Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Günümüzde HPV tedavisinde en etkili yöntem virüs vücuda henüz girmeden aşı yapmaktır. Rahim ağzı kanseri olarak da bilinen bu aşı özellikle cinsel deneyim yaşanmadan yapıldığında oldukça etkilidir. HPV görülen kadınlarda da HPV’nin yüksek riskli (kansere yol açma riski daha yüksek olan) türlerine karşı koruma sağlamak için etkilidir.

  Bununla birlikte HPV’nin neden olduğu genital siğilleri tedavi etmek için farklı yöntemler kullanılabilir:

  • Özel kremler yardımıyla siğilin bulunduğu bölgeden uzaklaştırılması sağlanabilir.
  • Kriyoterapi tedavisiyle, sıvı nitrojen kullanılarak, siğil dondurulabilir.
  • Siğillerin bulunduğu bölge uyuşturulduktan sonra elektrik akımıyla ya da lazerle yakma yapılabilir.
  • Eğer siğilin kökü ile birlikte temizlenmesi gerekiyorsa cerrahi tedavi yapılabilir.

  HPV Tedavisi Ankara Yapılmazsa Ne Olur? HPV Kanser Yapar Mı?

  HPV kadınlarda rahim ağzı kanserinin başlıca nedenidir. Bu nedenle kadın sağlığı açısından oldukça risklidir. Günümüzde, HPV’nin bilinen 200’den fazla türü bulunur. Bunlardan bazıları kanser açısından düşük riskliyken bazıları yüksek risk grubundadır. Yani kansere neden olma ihtimali daha fazladır.

  • HPV’yi vücuttan atmanın en etkili yolu güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Bu nedenle HPV teşhisi konan kadınların sağlığına dikkat etmesi, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi gerekir.
  • HPV tedavisinde rutin jinekolojik muayenenin rolü de büyüktür. Genital siğiller yakılsa ve tedavi edilse bile virüs vücuttaki varlığını sürdürür. Bu nedenle HPV teşhisi konan kadınlarda yılda en az 2 kez jinekolojik muayene yapılması ve rahim ağzı kanserine karşı tedbirli olunması gerekir.

  Ankara HPV Tedavisi Fiyatları 2021

  HPV, günümüzde pek çok kadının sağlığını riske atmaktadır. Özellikle aktif cinsel yaşamı olan, sık partner değiştiren kadınlarda daha fazla görülür. Bu nedenle tüm kadınların düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırması ve HPV’ye karşı bilinçli olması önemlidir. HPV tedavisinde kişinin ihtiyaçlarına ve bulaşan HPV türüne göre pek çok yaklaşım mümkündür. Bu nedenle Ankara HPV tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.