Histeroskopi Ankara

  Histeroskopi Ankara; kadın üreme sisteminin detaylı olarak görüntülenmesini, gerekli durumlarda tedavi edilmesini sağlayan modern bir tanı ve tedavi yöntemidir. Kapalı cerrahi uygulamalar içerisinde değerlendirilen histeroskopi; özellikle nedeni bilinmeyen kısırlık, miyom, polip ve rahim içi patolojilerin incelenmesinde en çok tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda bu rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Batın bölgesine herhangi bir cerrahi kesi yapılmadan uygulanan histeroskopi; kısa sürede, ağrısız ve acısız tedavi imkânı sağlamaktadır. Ankara histeroskopi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Histeroskopi Nedir?

  Histeroskopi; günümüzde kadın hastalıkları ve doğum alanına giren pek çok rahatsızlığın hem tanı hem de tedavi sürecinde kullanılan, önemli bir inceleme yöntemidir. Histeroskopi denmesinin nedeni uygulamanın “histeroskop” adı verilen, özel bir kamera ile yapılmasıdır. Bu kamera, rahim içini detaylı olarak incelerken bir yandan da cerrahi müdahale yapılabilir. Böylece açık ameliyatlarda yapılan büyük ve derin kesilere ihtiyaç olmadan, tedavi süreci tamamlanabilir.

  Ankara Histeroskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Aşırı kanama sorunu olan kişilerde rahatsızlığın tanı ve tedavisinde
  • Nedeni bilinmeyen kısırlık ve adet düzensizliği olgularının tanısında
  • Miyom ve poliplerin tedavisinde
  • Rahim içi araçların (spirallerin) yerinden oynadığı durumlarda yeniden yerine oturtulması için
  • Tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin araştırılmasında
  • Rahim içi yapışıklıkların tedavisinde
  • Rahim anomalilerinin tedavi edilmesinde
  • Menopoz sonrası kanama ve lekelenmelerin nedenlerinin saptanmasında ve rahim içi patolojilerin tedavisinde histeroskopiden yardım alınabilir.

  Tanısal ve Operatif Histeroskopinin Farkı Nedir?

  Tanısal Histeroskopi

  Jinekolojik rahatsızlıkların saptanmasını ve kesin tanısının konulmasını sağlayan histeroskopi işlemidir. Tanısal histeroskopide cerrahi müdahale yapılmadan, sadece rahmin içerisinin görüntülenmesi amaçlanır.

  Operatif Histeroskopi

  Histeroskopi uygulamasının tedavi amacıyla yapılmasıdır. Operatif histeroskopi işlemi de tanısal histeroskopi gibi başlar. Tedavi süreci baştan operatif amaçla belirlenebileceği gibi sonradan da operatif histeroskopiye dönüşebilir. Bu durum özellikle tanı sırasında tespit edilen patolojilerin hemen tedavi edilmesi için büyük bir avantajdır.

  Histeroskopi Ankara Ne Zaman Yapılır?

  Histeroskopi için genellikle adet döneminin sonlanmış olması tercih edilir. Adet döneminde kanamadan dolayı rahim içini net olarak görüntülemek mümkün olmayabilir. Aynı zamanda adet dönemine yakın zamanlarda da rahim duvarı kalınlaşacağı için konulan tanı da yanıltıcı olabilir. Adet döneminden sonraki ilk hafta içerisinde, sağlıklı bir şekilde görüntüleme ve tedavi yapmak mümkündür.

  Ankara Histeroskopinin Avantajları Nelerdir?

  Histeroskopi, geçmişte açık cerrahi ile yapılan birçok uygulamanın büyük kesiler yapılmadan, konforlu bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu nedenle hem pratik hem de etkili bir uygulamadır:

  • Açık ameliyatlardan sonra oluşan rahim içi yapışıklık riski histeroskopiden sonra oldukça azdır.
  • Histeroskopi uygulamasında tedavi sırasında rahim içerisinde ufak kesiler yapılabilir. Ancak bu kesiler oldukça küçüktür ve karın bölgesinden yapılmaz. Bu nedenle uzun iyileşme süreçlerine gerek yoktur.
  • Tedavi sonrası acı ve ağrı şikâyeti çok daha azdır. Tavsiye edilen ağrı kesiciler sayesinde ağrılar kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

  Histeroskopi Ankara Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi ameliyatları anestezi altında yapılır. Bu nedenle hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Histeroskopi ameliyatlarında hastalarımızın durumu değerlendirilerek, lokal ya da genel anestezi tercih edilebilir. Genellikle sedasyon da dediğimiz, derin uykuya benzer, hafif bir anestezi ile yapılır. Tedaviye başlarken vajina girişi temizlenir ve spekulum adı verilen aletle genişletilir. Spekulumun yarattığı boşluktan histeroskop, rahim içerisine doğru görüntülenir. Böylece tedavi edilecek patolojiler net bir şekilde görüntülenebilir; eğer gerekliyse cerrahi müdahaleye başlanabilir.

  Ankara Histeroskopi Fiyatları 2021

  Histeroskopi, günümüzde birçok hastalığın tanı ve tedavisinde, güvenle kullanılmaktadır. İşlemden sonra hafif vajinal kanama olması oldukça normaldir. Bunun için günlük pedler kullanılabilir. Ancak kanamanın artması ve yüksek ateş görülmesi durumunda mutlaka yeniden doktorunuza başvurmanız gerekir. Histeroskopi fiyatları ise yapılan işleme göre değişebilir. Tanısal ve operatif histeroskopinin fiyatları değişken olabilmektedir. Ankara histeroskopi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilir; dilediğiniz zaman kliniğimizden randevu alabilirsiniz.