Hamilelik Belirtileri Ankara

  Hamileliğin başlıca belirtisi her ay düzenli olarak gerçekleşen adet kanamalarının kesilmesidir. Bununla birlikte gebelik ilerledikçe, kadın bedeni pek çok değişim yaşar. Bu süreç, anne için oldukça özel ve benzersiz bir süreçtir. Heyecanlı bir şekilde bebek haberini bekleyen çiftler ise hamilelik belirtilerini merak eder. Ayrıca bazı kadınlar da belirtileri fark etmese bile gebe olabilir. Bu yazımızda “Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?”, “Hamilelik belirtileri nelerdir?” gibi sıkça sorulan sorulara yanıt vereceğiz. Hamilelik belirtileri Ankara hakkında daha fazla bilgi için ise Ankara’daki kliniğimizi arayabilir; Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  Hamileliğin ilk ve en belirgin işareti adet kanamalarının kesilmesidir. Kadınlar her ay yumurta hücresi üretir. Rahim duvarı kalınlaşarak, gebeliğe hazırlanır. Eğer gebelik gerçekleşmezse kalınlaşan doku kanayarak, dışarı atılır. Buna adet kanaması denir. Gebelik durumunda yani embriyo rahim duvarına tutunduğunda ise adet kanamaları kesilir. Bununla birlikte göğüste hassasiyet, bel ağrısı ve şişkinlik gibi farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler regl öncesi belirtilerine benzediği için kadın her zaman gebe olduğunu bu belirtilerden anlamayabilir.

  Hamilelik Belirtileri Ankara Nelerdir?

  Hafif Kanama ve Akıntı

  Hamileliğin belirtilerinden biri de kanama ve akıntı olabilir. Yaşanan kanama, kadının her ay yaşadığı adet kanamasından farklıdır. Lekelenme tarzında, yoğun olmayan bu kanama; embriyonun rahme tutunduğunun işaretidir. Halk arasında “yerleşme kanaması” olarak da bilinmektedir. Akıntı ise erken hamilelik belirtileri arasında kabul edilir. Bu akıntı süt renginde ve normal akıntılara göre daha koyu kıvamlı olabilir.

  Kasık Ağrısı

  Erken dönem gebelik belirtilerinden biri de kasık ağrısıdır. Ağrı genellikle regl öncesi yaşanan ağrılara benzer.

  Adet Kanamasının Gecikmesi

  Gebeliğin başlıca belirtisidir. Normalde adet olunun tarihin 1 haftadan fazla gecikmesi gebelik ihtimalini akla getirebilir. Ancak adet gecikmesi bazı durumlarda stres ve hava değişimlerine bağlı olarak da olabilir. Bu nedenle adet gecikmesi yaşayan kadınların mutlaka gebelik testi yapması önerilir.

  Memede Hassasiyet

  Gebeliğin başlamasıyla birlikte vücuttaki hormonal denge de değişir. Bu da memelerde hassasiyete, ağrıya ve karıncalanmaya neden olabilir. Aynı zamanda meme ucundaki, aerola dediğimiz kısımda renk koyulaşması da görülebilir.

  Gebelik sürecinde hormonal değişimlere bağlı olarak mide bulantısı, sık idrara çıkma, vücut ısısının değişmesi, baş ağrısı, yorgunluk, baş dönmesi ve koku hassasiyeti de görülebilir.

  Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

  Gebelik belirtileri, gebeliğin oluştuğu ilk dönemlerde ortaya çıkmayabilir. İlk adet gecikmesiyle birlikte belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Eğer adet gecikmesinin gebelik ihtimalinden kaynaklandığı düşünülüyorsa bu süreçte kan ya da idrar testleri ile gebelik olup olmadığının saptanması gerekir.

  Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

  Gebelik belirtilerinin büyük bir kısmı regl öncesi şikâyetlerine benzer. Bu nedenle sadece belirtilerden yola çıkarak gebeliği anlamak mümkün olmayabilir. Bu noktada hamileliği anlamanın en kesin ve güvenilir yolu gebelik testleridir. Eczanelerde satılan, kolay gebelik testleri sayesinde kısa sürede sonuç alınabilir. Testin üzerine birkaç damla idrar damlatıldıktan sonra, test çubuğunda çift çizgi oluşuyorsa bu kadının gebe olduğunu gösterir. Tek çizgi ise gebeliğin olmadığı anlamına gelir.

  Bununla birlikte idrarla yapılan gebelik testleri her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu testler de tıpkı kan testleri gibi Beta-HCG seviyesini ölçerek sonuç verir. Ancak bazı durumlarda test hormonu algılamakta zorlanabilir. Bu durumda gebeliği anlamanın en kesin yolu hastanelerde yapılan kan testleridir. Kan testleri sayesinde erken dönemde bile gebeliği anlamak mümkündür. Adet gecikmesinin 2 haftanın üzerinde olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

  Gebelik Testi Pozitif Çıktığında Ne Yapılması Gerekir?

  Gebelik testi pozitif çıkan kadınların en kısa zamanda kadın doğum uzmanına muayene olması gerekir. Eğer kadın gebeliği istiyorsa gebelik takibine başlanır ve embriyonun anne rahmindeki yerleşimi kontrol edilir. Gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için hem anne hem de bebeğin sağlığının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Gebelik ve doğum hakkında tüm merak ettikleriniz ve sorularınız için kliniğimizi arayabilir, Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.