Gebelik Takibi Ankara

  Gebelik takibi Ankara, gebelik sürecinin başından sonuna kadar düzenli olarak takip edilmesi, gebeliği engelleyecek durumların zamanında teşhis edilmesi için yapılan kontrollerdir. Sağlıklı bir gebelik için gebeliğin 3 trimester’ında da rutin kontrollerin yapılması oldukça önemlidir. Özellikle ilk aylarda dış gebelik gibi tehlikeli gebeliklerin teşhis edilmesi, bebeğin yerleşiminin sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Çiftler gebelik takibini önemser ve bu süreçte kadın doğum uzmanının yönlendirmelerine uyarsa, gebelik süreci çok daha rahat ve sorunsuz geçecektir. Ankara gebelik takibi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Gebelik Takibi Nedir? Neden Yapılır?

  Kadınların gebeliği öğrendiği anda ilk yapması gereken, uzman bir kadın doğum uzmanına başvurmaktır. Her şeyden önce embriyonun sağlıklı bir şekilde rahme yerleşip yerleşmediğini kontrol etmek, dış gebelik vb. risklere dair şüpheleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu kontrol annenin fizyolojik yapısından kaynaklanan olası riskleri engellemek için de önemlidir. Gebelik süreci anne bedeni için benzersiz bir süreçtir. Bu süreçte gebeliği olumsuz etkileyecek gelişmeler de olabilir. Özellikle gebelik şekeri gibi rahatsızlıkların kontrol altına alınması; eğer varsa bebekteki genetik rahatsızlıkların saptanması için düzenli olarak ultrason görüntülemelerinin yapılması gerekir. Ankara gebelik takibi, ultrason görüntülemeleri ve çeşitli testler yardımıyla anne ve bebeğin sağlığının düzenli olarak kontrol edilmesini sağlar.

  Ankara Gebelik Takibinde Neler Yapılır?

  Rutin bir gebelik takibi sürecinde;

  • Annenin genel sağlık durumu takip edilir
  • Gebelik şekeri ölçülür.
  • Annenin gebelik sürecinde aldığı kilo takip altında tutulur.
  • Bebeğin uzuvlarının ve iç organlarının gelişimi takip edilir.
  • Down sendromu vb. kromozomal rahatsızlıklar teşhis edilebilir.
  • Yarık dudak vb. gelişimsel rahatsızlıklar teşhis edilir.

  Bununla birlikte riskli gebeliklerde yapılan kontroller ve kontrollerin sıklığı değişebilir. Eğer düşük vb. riskler söz konusuysa anne ve bebeğin sağlık durumunu anlamak için ek testlerin yapılması da gerekebilir.

  Ankara Gebelik Takibi Ne Zaman Başlar?

  Gebelik takibi gebeliğin öğrenildiği ilk haftadan itibaren başlamalıdır. Gebeliğin ilk aylarında düşük yaşanma oranı sık olduğu için ilk dönemlerde kontroller biraz daha sık olabilir. Öncelikle annenin genel sağlık durumu incelenir. Gerekli kontroller yapılır ve bebeğin gelişim hızı takip edilir. Bu süreçte annenin yaşadığı fizyolojik değişimler de değerlendirilir.

  Gebelik Takibi Ankara Hangi Aylarda Yapılır?

  Gebelik süreci, “trimester” dediğimiz, üç aşamaya ayrılmıştır. Gebelik takibi, gebeliğin ilk 14 haftası içerisine yapılır. İkinci aşaması ise 16 – 18. haftalarda yapılır. Son aşama ise 20 – 24. haftalarda yapılır. Bu süreçte doğum yöntemine de karar verilebilir. Eğer riskli gebelik söz konusuysa kontrollerin sıklığı ve kontrollerde yapılan testler de değişebilir. Gebelik takibi sırasında gebelik şekerine rastlanırsa kan ve idrar testlerinin biraz daha sık yapılması gerekebilir. Bu süreçte anneye uygun bir diyet programının yapılması ve diyetin etkilerinin takip edilmesi de önemlidir.

  Ankara Gebelik Takibi Fiyatları 2021

  Günümüzün modern teknolojik görüntüleme ve inceleme yöntemleri, gebelik sürecindeki pek çok sorunun erken dönemde teşhis edilmesini sağlamaktadır. Bu avantajdan faydalanabilmek için ise gebelik takibinin düzenli olarak yapılması önemlidir. Sağlıklı başlayan gebeliklerde bile gebeliğin ileri dönemlerinde sorunlar yaşanabilir. Ailelerin bebeklerinin sağlık durumunu takip etmesi de doğumdan sonra ortaya çıkabilecek anomalilerin erken dönemde saptanması için oldukça önemlidir. Bu nedenle gebelik takibinin düzenli olarak yapılması, anne sağlığı için olduğu kadar bebeğin sağlık durumu için de hayati öneme sahiptir. Gebelik takibinin hangi sıklıkta yapıldığı ve bu süreçte yapılan kontroller ise fiyatları değiştirebilir. Bu nedenle Ankara gebelik takibi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.