Düşük Tedavisi Ankara

  Düşük tedavisi Ankara, gebeliğin ilk dönemlerinde kaybedilmesi durumunda uygulanan tedavi ve yaklaşımlardır. Gebeliğin 20. haftadan önce, istenmeyen nedenlerle sonlanmasına düşük denir. Düşük, özellikle ilk gebeliklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Kromozomal sıkıntılar, annedeki bazı fizyolojik rahatsızlıklar ya da embriyonun rahme doğru tutunamaması gibi pek çok durum düşüğe neden olabilir. Düşük yapan kadınların yeniden gebe kalması mümkündür. Ancak düşük sonrasında rahmin doğru şekilde temizlenmesi, içeride parça kalmadığından emin olunması gerekir. Ankara düşük tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Düşük Nedir?

  Düşük, gebeliğin 20. haftadan önce sonlanmasıdır. Aynı zamanda bebeğin 500 gram ağırlığa ulaşmadan sonlanması da düşük olarak kabul edilir. Tıp dilinde “abortus” olarak da bilinen düşük, tüm hamileliklerin %15 – 25’inde görülebilen bir durumdur. Düşüğün tekrarlaması ise rahimdeki bazı anomalilere işaret edebilir. Bu nedenle tedavi edilen düşük olgularının takip edilmesi de oldukça önemlidir.

  Düşük Nedenleri Nelerdir?

  Düşük pek çok nedenle meydana gelebilir. Hem fetüsten hem de anneden kaynaklanan problemler düşüğe neden olabilir. Bununla birlikte fiziksel travmalar, yorgunluk, hatalı beslenme, stres gibi dış etkenler de düşüğe neden olabilir. Yaygın düşük nedenleri:

  • Fetüsün normal şekilde gelişememesi, bebekteki kromozomal sorunlar (fazla ya da eksik kromozom vb.)
  • Diyabet, tiroid hastalıkları
  • Enfeksiyonlar
  • Rahim ve serviks hastalıkları
  • Gebelik yaşının 35 ve üzerinde olması
  • Aşırı kilo ya da aşırı zayıflık
  • Alkol, sigara ve uyuşturucu maddelerin kullanımı

  Düşük Nasıl Anlaşılır? Düşük Belirtileri

  Düşük genellikle gebelik sürecinde görülen kanama ile karakterize olan bir durumdur. Aynı zamanda karın bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma da düşük belirtisi olabilir. Bu nedenle anne adayı gebelik sürecinde kendini iyi hissetmediğinde, lekelenme tarzı kanamalar söz konusu olduğunda zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

  • Bulantı
  • Kusma
  • Ateş
  • Hâlsizlik
  • Sırt ağrıları düşük belirtisi olabilir.

  Düşük Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Düşük tedavisinde öncelik canlı olmayan fetüsün anne rahminden çıkarılmasıdır. Bunun için de kürtajdan yardım alınır. Öncelikle ultrason ile bebeğin durumu incelenir. Eğer bebek canlıysa, annenin şikâyetlerine ve genel durumuna da bakılarak, bebeği yaşatmaya yönelik farklı yaklaşımlara yönelmek mümkündür. Ancak bebek yaşamıyorsa mutlaka fetüsü anne rahminden çıkarmak; içerde parça kalmadığından emin olmak gerekir. Kürtaj ile rahim içi temizlendikten sonra yeniden ultrason görüntülemesi yapılır.

  Düşükten Sonra Yeniden Gebe Kalmak Mümkün Müdür?

  Sanılanın aksine, düşük olgularından sonra yeniden gebe kalmak mümkündür. Bu noktada, yukarıda da söz ettiğimiz gibi rahim içerisini hiç parça kalmayacak şekilde temizlemek ve rahmi yeni bir gebeliğe hazırlamak önemlidir. Düşükten sonra yeniden gebe kalma süresi ise kişinin yapısına ve düşüğün nedenlerine göre değişebilir. Ancak çoğu kadın düşük yaptıktan sonra da sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucağına alabilmiştir.

  Düşük Tehdidi Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

  Düşük tehdidi, gebeliğin 20. haftasından önce kanama görülmesidir. Birçok anneyi strese soksa da düşük tehdidi görülen hastalarımız da sağlıklı bir şekilde gebeliği tamamlayabilirler. Bu noktada istirahat ve annenin ihtiyaçlarına uygun reçete edilen ilaçların kullanımı oldukça önemlidir. Bu nedenle düşük tehdidi görülen gebeliklerde annelerin kendini fiziksel anlamda yormaktan kaçınması, normal bir gebeliğe göre çok daha dikkatli olması gerekir.

  Düşüğü Engellemek Mümkün Mü?

  Kromozomal sorunlarla ya da fetüsten kaynaklanan durumlarda düşüğü engellemek genellikle mümkün değildir. Ancak tekrarlayan düşük olgularında, düşüklerin altında yatan nedenleri saptanması; uygun tedavi yapıldıktan sonra gebeliğin başlaması düşüğü engellemeye yardımcı olabilir. Benzer şekilde şeker, tiroid gibi rahatsızlıkları olan anne adaylarında öncelikle bu rahatsızlıkları kontrol altına almak da düşük riskini azaltacaktır.

  Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi için bu süreçte beslenme düzenine dikkat etmek de önemlidir. Eğer kullanılıyorsa gebelik sürecinde alkol ve sigara bırakılmalı; hafif egzersizlerle bu sürecin tamamlanması düşük riskini azaltacaktır.

  Düşük Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Düşük tedavisinde en doğru yaklaşım hasta özelinde planlama yapmaktır. Özellikle bebeğin hâlâ canlı olduğu olgularda, doğru yaklaşım sayesinde gebeliği kaybetmeden tedavi mümkün olmaktadır. Düşük olgularının hepsinde erken müdahale oldukça önemlidir. Bu nedenle düşük tedavisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniğini arayabilir; Ankara düşük tedavisi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.