Dört Boyutlu Ultrason Ankara

  Dört boyutlu ultrason Ankara; anne karnındaki bebeğin hareketlerini hatta mimiklerini bile eş zamanlı olarak görüntüleyebilmemizi sağlayan, özel bir ultrason yöntemidir. Gebelik sürecinde yapılan tüm ultrason kontrolleri, bebeğin gelişim sürecini ve sağlık durumunu anlamamız için oldukça önemlidir. Dört boyutlu ultrason, özellikle uzuvlardaki gelişimsel sorunların ve down sendromu gibi kromozomal hastalıkların erken dönemlerde fark edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anne karnından çekilmiş bir video gibi net görüntü sağladığı için de ebeveyn adayları için özel bir deneyimdir. Ankara dört boyutlu ultrason fiyatları ve gebelik süreci hakkında tüm merak ettikleriniz için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

  Gelişen teknoloji ile birlikte gebelik sürecini çok daha yakından takip etmek, bebeğin sağlık durumu hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşmak mümkündür. Dört boyutlu ultrason da bu noktada başvurduğumuz yenilikçi ve güvenilir bir ultrason yöntemidir. Dört boyutlu ultrason ile elde edilen görüntü, anne karnındaki bebeğin canlıya en yakın görünümüdür. Bebeğin gülümsemesi, diğer mimikleri ve anne karnındaki hareketleri eş zamanlı olarak izlenebilir. Dört boyutlu ultrasonun sağladığı bu görüntü eşler için oldukça heyecan vericidir. Aynı zamanda bebeğin gelişim sürecindeki önemli anomalileri erken dönemde saptamamıza da yardımcı olur.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrasonun Diğer Ultrason Görüntülemelerinden Farkı Nedir?

  Geleneksel ultrason yöntemi olan iki boyutlu ultrason, gebelik takibinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle iç organların gelişimi ile ilgili anomalileri anlayabilmek için en iyi yöntemdir. Bununla birlikte 2 boyutlu ultrasonda elde edilen görüntüler durağan ve siyah-beyazdır. Bu nedenle bir fotoğrafa benzer.

  Üç boyutlu ultrasonda ise iki boyutlu görüntüye derinlik katılır. Derinlik etkisi sayesinde bebeğin çok daha gerçekçi bir fotoğrafını görmek mümkün olmaktadır. Ancak iki boyutlu görüntüler üç boyutluya dönüşürken yaklaşık 10 – 15 dakikalık bir gecikme olur. Bu nedenle eş zamanlı görüntü elde edilemez.

  Dört boyutlu ultrason ise iki boyutlu görüntülerin birleştirilmesi ile elde edilir. Bu nedenle bebeğin anne karnındaki duruşu, ifadesi ve hareketleri anında görülebilir. Videodan izler gibi anne karnındaki bebek takip edilebilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Ankara Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

  • Bebeğin cinsiyetini erken dönemde öğrenmek (Bu durum biraz da bebeğin pozisyonuna bağlıdır.)
  • Bebeğin gelişimsel analizini yapmak
  • Çoğul gebeliklerde oluşabilecek tüm risk faktörlerini takip edebilmek
  • Rahimdeki yapısal sorunları tespit etmek
  • Plasenta anomalilerini saptamak ve plasenta gelişimini kontrol etmek
  • Anormal kanamaların nedenlerini araştırmak
  • Dış gebelik ihtimalini değerlendirmek
  • Yumurtalık tümörü, kist, polip ve miyomları teşhis etmek

  Dört Boyutlu Ultrason Ankara Ne Zaman Yapılmalıdır?

  4 boyutlu ultrason ile net ve kaliteli görüntü elde edebilmek için bebeğin cilt altı yağ dokusunun gelişmiş olması gerekir. Bu da yaklaşık olarak 16. Haftalara denk gelmektedir. Yani gebeliğin 4. Ayından itibaren dört boyutlu ultrason yapılabilmektedir.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrasonun Avantajları Nelerdir? Zorunlu Bir İşlem Midir?

  İki boyutlu ultrason gebelik takibinde altın standarttır. Gebeliğin öğrenildiği andan itibaren, gebelik kesesinin konumunu ve durumunu değerlendirmek için 2 boyutlu ultrason kullanılır. Ancak günümüzde var olan tüm ultrason teknolojilerinin gebelik sürecindeki yeri ve önemi ayrıdır. Dört boyutlu ultrason sayesinde bebekteki ciddi gelişimsel sorunların fark edilmesi mümkündür. Aynı zamanda çiftler, henüz anne karnında olsa bile, bebekleriyle tanışabilmektedir. Bu da bebekle ve gebelik süreciyle kurulan bağı güçlendirmektedir. Dört boyutlu ultrason sayesinde;

  • Spina bfida (Omurga açıklığı) ve ensefalosel (beynin kemik yapısından dışarı sarkması) gibi anomaliler tespit edilebilir.
  • Yarık damak, yarık dudak ya da parmak eksikliği gibi gelişimsel sorunlar erken dönemlerde anlaşılabilir.
  • El ve ayak gelişimindeki sorunlar tespit edilebilir. Bu anomalileri iki boyutlu ultrason ile net bir şekilde görmek her zaman mümkün olmamaktadır.

  Hamilelikte Dört Boyutlu Ultrason Zararlı Mıdır?

  Ultrason görüntülemeleri gebelik sürecinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. Dört boyutlu ultrasonun da ne anne ne de bebek sağlığı açısından ciddi bir zararı vardır. Bu nedenle güvenle dört boyutlu ultrason yaptıracak çiftler güvenle randevularına gidebilirler.

  Ankara Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2021

  Dört boyutlu ultrason teknolojisi bebeğin gelişim sürecine dair önemli bilgileri edinmemize yardımcı olurken, çiftlere de benzersiz bir deneyim yaşatır. Dört boyutlu ultrason sayesinde bebeğin gülümsemesi, mimikleri ve hareketleri net bir şekilde izlenebilir. Bu da hamilelik sürecini çok daha heyecan verici hâle getirmektedir. Ankara dört boyutlu ultrason fiyatları ise kuruma göre değişiklik gösterebilir. Diğer ultrason yöntemlerine göre daha karmaşık bir teknoloji olduğu için fiyatları biraz daha yüksek olabilir. Ankara dört boyutlu ultrason ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilirsiniz.