Dış Gebelik Tedavisi Ankara

  Dış gebelik tedavisi Ankara; hasta sağlığı için büyük risk teşkil eden dış gebeliğin tedavisine yararlanılan bütün yöntemleri kapsar. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir alana tutunması ile ortaya çıkar. Çoğu vakada yumurta, döllenmenin gerçekleştiği fallop tüplerine tutunur. Burada sağlıklı bir gelişim şansı bulamadığı için gebeliğin devam ettirilmesi mümkün değildir. Dış gebelikte erken teşhis hayati bir önem taşır. Döllenmiş yumurta, tutunduğu alanda büyümeye devam ettiğinde, bu bölgedeki doku ve organlara zarar verir. Bu durum, hastaların hayatını tehlikeye sokan, iç kanama gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir.

  Yazımızın devamında dış gebelik tedavisi ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara dış gebelik tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Dış Gebelik Nedir?

  Kadının yumurta hücreleri ile erkeğin sperm hücrelerinin bir araya gelmesi sonucunda, döllenme gerçekleşir. Sağlıklı bir gebelik sürecinde, fallop tüplerinden geçen döllenmiş yumurta, rahme ulaşarak, rahim duvarına tutunur. Gebelik sürecinde, bebeğin gelişimini tamamladığı yer, rahimdir. Ancak, bazı durumlarda, döllenmiş yumurta rahme ulaşmadan, rahim boynu veya tüpler gibi alanlara da tutunabilir. Bu durum, dış gebelik olarak adlandırılır.

  Dış gebelikte, bebeğin sağlıklı bir gelişim şansı bulunmaz ve bu durum, hastaların hayatını da riske atan faktörlerin ortaya çıkmasına neden olur. Tutunduğu alanda büyümeye devam eden yumurta, iç doku ve organlara zarar verir. Bu durum neticesinde, ilerleyen süreçlerde tekrardan sağlıklı bir gebeliğin oluşması şansı ortadan kalkabilir. Aynı zamanda, iç kanama gibi hastanın hayatını tehlikeye atan durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, dış gebeliğin erken tanı ve tedavisi, oldukça önemlidir.

  Ankara dış gebelik tedavisi için kliniğimizle iletişime geçebilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.

  Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  Dış gebelik belirtileri, erken dönem gebelik belirtileri ile oldukça benzerdir.

  • Mide bulantısı,
  • Kusma,
  • Regl kanamasının olmaması,
  • Göğüslerde şişlik ve hassaslık,
  • Baş dönmesi,
  • Halsizlik ve yorgunluk gibi erken dönem gebelik belirtileri, dış gebeliklerde de görülür.

  Ancak bunun yanı sıra;

  • Pelvik ağrılar,
  • Vajinal kanama,
  • Tüplerde kanama olduğunda oluşan omuz ağrısı ve bağırsak hareketlerinde güçlük,
  • Tüplerde yırtılma olduğunda oluşan karında şiddetli düzeyde ağrı, sersemlik ve bayılma belirtileri de, dış gebelik vakalarında görülebilir.

  Ankara Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?

  Dış gebeliğin teşhisi, iki farklı yönteme başvurularak gerçekleştirilir. İlk olarak, idrar ve kan testlerinde hamile olduğu saptanan kadınlarda, ultrasonla muayeneye başvurulur. Bu muayene esnasında, rahim içerisinde oluşan gebelik kesesinin tespit edilmesi amaçlanır. Gebelik kesesi oluşmayan hastalarda, dış gebelik şüphesinden söz etmek mümkündür.

  Ayrıca, gebelik döneminde yükselen beta hCG hormon seviyesini ölçmek için de test yapılır. Bu test, iki gün arayla uygulanarak, hormon seviyelerinin hamilelikle uyumlu bir artışa sahip olup olmadığı tespit edilir. Artış söz konusu olmayan ve gebelik kesesi oluşmamış hastalarda, dış gebelikten söz etmek mümkündür.

  Dış Gebelik Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Dış gebeliğin tedavisi, teşhisin hangi dönemde gerçekleştiğine bağlı olarak gerçekleştirilir. Erken teşhis edilen vakalarda, hastada hayati bir tehlike bulunmuyorsa, ilaçla tedavi seçeneğine başvurulur.

  Dış gebeliğin ilaçla tedavisinde, vücuttaki hamilelik dokusunu yok eden bir ilaç, hastalara enjeksiyon biçiminde verilir. Yapılan iğne, dış gebeliği sonlandırıcı bir etki gösterir. Sonrasında, gerekli kontrol yapılarak, dış gebeliğin sonlanıp sonlanmadığına bakılır. Bazı durumlarda, enjeksiyonun tekrarlanması gerekebilir.

  Erken teşhis edilememiş ve hastalarda ciddi şikâyetlere yol açan dış gebelik vakalarında ise acil olarak ameliyat gerekebilir. Özellikle iç doku ve organların zarar gördüğü, iç kanama bulunan hastaların ameliyata alınması gerekir. Ameliyat esnasında, cerrahi müdahalede bulunularak, zarar görmüş organlar onarılmaya çalışılır ve iç kanama sonlandırılır. Ancak, bazı durumlarda, fallop tüplerinin ağır hasar aldığı vakalarda, tüplerin cerrahi olarak çıkartılması gerekebilir. Bu durum, ilerleyen süreçte hamile kalma ihtimalini ortadan kaldırdığı için dış gebeliğin erken teşhis edilebilmesi oldukça önemlidir.

  Ankara Dış Gebelik Tedavisi Fiyatları 2021

  Dış gebelik tedavisi, hastaların medikal durumuna bağlı olarak, farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu nedenle, tedavi planı ve ücretleri, hastadan hastaya değişebilir. Ankara dış gebelik tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.