Çikolata Kisti Tedavisi Ankara

  Çikolata kisti yani “endometrioma” yumurtalıklarda bulunan, içi kahverengi sıvı ile dolu kist yapılarıdır. Çikolata kistleri genellikle “endometriozis” rahatsızlığı nedeniyle ortaya çıkar. Çoğunlukla belirti vermezler. Ancak bazı kadınlarda gebe kalmada zorluk, ağrı ve adet düzenlerinin bozulması gibi şikâyetlere neden olabilirler. Çikolata kisti tedavisi Ankara işleminde ise hem takip hem de cerrahi yöntemler kullanılabilir. Ankara çikolata kisti tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Çikolata Kisti Nedir?

  Tıp dilinde “endometrioma” olarak adlandırılan yumurtalık kistleri, yaygın olarak çikolata kisti adıyla bilinmektedir. İçi tıpkı akışkan çikolataya benzer, kahverengi bir sıvı ile dolu olduğu için çikolata kisti olarak anılırlar. Çikolata kistleri, adet dönemlerinde görülen diğer kistler gibi zamanla yok olmaz. Genellikle endometriozis rahatsızlığı olan kadınlarda bulunur ve kistin durumuna göre günlük yaşamı olumsuz etkileyen şikâyetlere neden olabilirler.

  Endometriozis Nedir?

  Her ay adet dönemlerinden önce rahim iç duvarı yani endometrium tabakası kalınlaşır. Gebelik oluşmadığında ise adet kanaması ile birlikte dökülerek, yenilenir. Endometriozis olan hastalarda bu tabaka rahmin dışında yerleşmiştir. Endometriozis, kadınlarda oldukça sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen teşhisi zordur. Özellikle ailesinde endometriozis öyküsü olan hastalarımızda görülme sıklığı da fazladır.

  Endometriozis Neden Olur?

  Endometriozis, doğurganlık dönemindeki kadınların yaklaşık %10 – 17’sinde; kronik pelvik ağrıları olan kadınların ise %35 – 60’ında görülebilir. Nedenleri ise kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte bazı risk faktörlerinin endometriozis oluşumuna zemin hazırladığını söyleyebiliriz:

  • Birinci derece akraba olan kadınlarda endometriozis öyküsü olması
  • Rahimde yapısal anormallik olması
  • İlk doğumun 30 yaş ve üzerinde olması ya da hiç doğum yapılmamış olması
  • İlk adet kanamasının erken yaşlarda olması
  • Aşırı kilo ya da aşırı zayıflık sorunu

  Endometriozis ve Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

  Endometriozis ve çikolata kistleri hiçbir semptom vermeden ortaya çıkabilir. Ancak endometriozis olan kadınların %60 – 70’inde ağrı şikâyeti vardır. Bunun yanında:

  • Bel, sırt ve kasık bölgesinde şiddetli ağrı
  • Tuvalete çıkmada zorlanma
  • Gebe kalma sorunları, kısırlık
  • Cinsel ilişkide ağrı
  • Adet sancılarının normalden ağrılı olması
  • Gaz ve şişkinlik endometriozis ve çikolata kistlerinin yaygın belirtileridir.

  Endometriozis Olan Her Kadında Çikolata Kistleri Olur Mu?

  Endometriozis hastası olan kadınların yaklaşık %17 – 50’sinde çikolata kisti görülür. Bu nedenle endometriozis ve çikolata kistleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz. Endometriozis ve çikolata kistleri, kadınlarda kısırlığın da önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle çikolata kistine bağlı kısırlık şikâyeti olan hastalarda, öncelikle kistlerin tedavi edilmesi gerekir.

  Ankara Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konur?

  Çikolata kistleri genellikle rutin jinekolojik muayene sırasında kolayca anlaşılabilir. Bununla birlikte kistin yapısının anlaşılması ve ayırıcı tanı için transvajinal ultrason önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda kan testlerindeki Ca125 ve HE 4 değerleri de çikolata kistlerinin tanısında yardımcı olabilir.

  Çikolata Kisti Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Çikolata kisti tedavisinde kistin neden olduğu şikâyetleri kontrol altına alacak ilaçlar kullanılabilir. Eğer kistler gebeliği engelliyorsa ve adet düzenleri ile ilgili ciddi rahatsızlıklara neden oluyorsa cerrahi ile çıkarılması da tercih edilebilir. Ancak çikolata kistlerinin yaklaşık %20’si, iki yıl içerisinde tekrarlayabilir. Bu nedenle çikolata kisti tedavisinde hastanın ihtiyaçlarını doğru değerlendirmek önemlidir.

  Ankara Çikolata Kisti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Günümüzde kistlerin çıkarılmasında en çok tercih edilen yöntem kapalı cerrahidir. “Laparoskop” adı verilen, yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde rahim ve yumurtalıklar görüntülenebilir. Böylece büyük cerrahi kesiler yapılmadan da yumurtalıkların tedavi edilmesi mümkündür. Genellikle 5 cm’nin üzerindeki, büyük çikolata kistlerinin tedavisinde cerrahi tercih edilmektedir.

  Çikolata Kisti Tedavisi Ankara Fiyatları 2021

  Çikolata kistleri, kadınlarda en sık görülen bulgulardan biridir. Birçok kadında herhangi bir semptom vermezler. Ancak bazı kadınlarda gebe kalma sorunlarına ve adet dönemi sorunlarına neden olabilirler. Bu nedenle yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürebilir ve tedavi edilmesi gereken bir olguya dönüşebilirler. Ankara çikolata kisti fiyatları ise tedavi için tercih edilen yönteme göre değişebilir. Kliniğimizi arayarak, Ankara çikolata kisti ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.