Aşılama Tedavisi Ankara

  Aşılama tedavisi Ankara; kısırlık tedavisinde kullanılan, doğal bir yöntemdir. Aşılama tedavisinin amacı çeşitli yöntemlerle yoğunlaştırılan spermin, doğru zamanda, rahme ulaştırılmasını sağlamaktır. Yaklaşık 15 gün süren tedavide öncelikle yumurtalıklar hazır hâle getirilir, sonrasında ise enjeksiyon ile spermlerin yumurta ile buluşması sağlanır. Dölleme kadın vücudunda yapılır. Bu yönüyle tüp bebek tedavisinden ayrılır. Aşılama tedavisi, tüp bebek tedavisinden önce de yapılabilir. Aşılama tedavisi, günümüzde kısırlık tedavisinde kullanılan en başarılı yöntemlerden biridir. Yazımızın devamında aşılama tedavisi hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ankara aşılama fiyatları için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniğiyle iletişime geçebilirsiniz.

  Aşılama Tedavisi (İnseminasyon) Nedir?

  En az 1 yıl süreyle korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması, kısırlık olarak tanımlanır. Kısırlık hem kadından hem de erkekten kaynaklanabilir. Bu nedenle kısırlık teşhisinde altta yatan nedenlerin detaylı olarak incelenmesi gerekir. Özellikle sperm sayısı düşük ve yumurtlama sorunları olan çiftlerde aşılama ile kısırlık tedavisi tercih edilebilir. Aşılama tedavisi, genellikle yumurta takibi ile tüp bebek tedavisinin arasındaki aşamadır. Aşılama tedavisinde spermlerin enjeksiyon yöntemiyle rahme iletilmesi sağlanır. Bu süreçte yumurta hücresi de hap ve iğnelerle olgunlaştırıldığı için doğru zamanda yapılan enjeksiyon ile gebelik ihtimali artırılmaktadır.

  Aşılama Tedavisi Ankara Neden Yapılır? Aşılama Tedavisi İçin Hareketli Sperm Oranı Yüzde Kaç Olmalı?

  Aşılama tedavisi özellikle sperm sayısı ve hareketi hafif düşük olan hastalarda, açıklanamayan kısırlık vakalarında tercih edilir. Bu noktada kadının yaşı, birliktelik süresi ve yumurtalık kapasitesi dikkate alınır. Kadının 35 yaşından büyük, gebe kalamama süresinin uzun olduğu hastalarda; eğer yumurtalık kapasitesi de az ise doğrudan tüp bebek tedavisine de geçilebilir. Aşılama tedavisinden başarılı sonuç alabilmek için genellikle hareketli sperm sayısının %31 üzerinde olması beklenir. Aşılama tedavisi aynı zamanda kadının yaşının ileri olması durumunda, gebe kalmayı hızlandırmak için de tercih edilebilir.

  Aşılama Takibi Nedir? Nasıl Yapılır?

  Aşılama tedavisinin ilk adımı yumurtalıkların uyarılmasıdır. Yumurtalıkları uyarmak için hap ya da iğneler kullanılır. Yumurtalıkların ilaca verdiği tepki ise düzenli olarak takip edilir. Yumurtalıklar istenen boyuta ulaşıp, olgunlaştığında çatlatma iğnesi adı verilen bir iğne yapılır ve olgunlaşan yumurtanın çatlaması sağlanır. Bu sürece aşılama takibi denir.

  Aşılama Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Aşılama takibinden sonraki aşama spermlerin rahme enjekte edilmesidir. Çatlatma iğnesi yapıldıktan yaklaşık 24 – 38 saat sonra enjeksiyon yapılır. Aşılama işleminden en başarılı sonuçların alınması için erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında yıkanır ve yoğunlaştırılır. Konsantre hâle geldikten sonra ise ince bir kateter ile rahme ulaştırılır. Enjeksiyon ardışık günlerde bir kez ya da ardışık günlerde iki kez yapılabilir. Spermlerin rahme enjekte edilmesi oldukça kısa sürer. Uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

  Ankara Aşılama Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Aşılama tedavisi yapıldıktan sonra hastalarımız aynı gün içerisinde sosyal yaşamlarına devam edebilirler. Uygulamadan sonra 15 – 30 dakika kadar istirahat edilmesi yeterlidir. Aşılama tedavisinden sonra duş almak, cinsel ilişkiye girmek gibi konularda ise bilmeniz gerekenleri doktorunuz size anlatacaktır. Ankara aşılama tedavisi hakkında tüm sorularınız için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

  Ankara Aşılama Tedavisinden Önce Cinsel Perhiz Gerekir Mi?

  Erkekten sperm örneği alınmadan önce bir süre cinsel perhiz yapılması gerekir. Aşılama süreci boyunca kadın hastalarımız aşılama takibi için düzenli olarak doktor kontrolüne gelirler. Baba adayı ise sadece aşılamanın yapılacağı gün gelerek, sperm örneği verir. Sperm örneği alınmadan yaklaşık 2 – 5 gün önce cinsel yaşama ara verilmesi gerekir.

  Ankara Aşılama Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Aşılama tedavisi yapıldıktan 12 – 15 gün sonra gebelik testi yapılabilir. Eğer gebelik testi sonuçları pozitif çıkarsa özel bir takibe gerek yoktur. Gebelik normal bir gebelik gibi değerlendirilir ve sağlıklı bir gebelik sürecinde olması gereken, rutin kontrollere başlanır. Ancak gebelik olmaması durumunda kısırlık tedavisi için yeni bir tedavi planı yapılmalıdır.

  Ankara Aşılama Tedavisi Kaç Kez Yapılabilir?

  Aşılama tedavisi genellikle en fazla 2 – 3 kez yapılır. Üst üste denemelerde başarısız olunduğunda tüp bebek tedavisine geçilebilir. Ancak durumu uygun olan hastalarda 6 uygulama bile yapılabilir. Başarısız olan aşılama tedavisinden sonra uzun süre beklemeye gerek yoktur. Sonraki ay yeni bir aşılama uygulaması yapılabilir.

  Ankara Aşılama Tedavisi Fiyatları 2021

  Aşılama, günümüzde kısırlığın tedavisinde en etkili ve başarılı yöntemlerden biridir. Başarı oranı yaklaşık %20’dir. Özellikle sperm hareketliliği ve yoğunluğu yeterli olan çiftlerde gebeliği sağlamanın en etkili yollarından biridir. Aşılama tedavisi fiyatları ise uygulamanın kaç kez tekrar edildiğine ve hastalarımızın ihtiyaçlarına göre değişebilir. Bu nedenle Ankara aşılama tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.