Tüp Bebek Tedavisi Ankara

  Tüp bebek tedavisi Ankara; çeşitli nedenlerle bebek sahibi olamayan çiftlerin laboratuvar ortamında döllenen üreme hücrelerinin yardımıyla bebek sahibi olmasına verilen isimdir. Yaygın olarak “tüp bebek tedavisi” olarak bilinen “In Vitro Fertilizasyon (IVF)” yöntemi günümüzde kısırlık tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerin de başında gelmektedir.

  Tüp bebek tedavisinin amacı anne rahminde döllenemeyen üreme hücrelerini laboratuvar ortamında döllemektir. Döllenen hücre ise anne rahmine transfer edilir. Böylece üreme hücrelerinin ideal koşullarda bir araya gelmesi sağlanır. Tüp bebek tedavisinde gelişen uygulamalar sayesinde tedaviden başarılı sonuç elde etme olasılığı da giderek yükselmektedir. Klasik yöntemle birlikte mikroenjeksiyon yöntemi de bu süreçte en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yazımızın devamında bu yöntemler ve tüp bebek süreci hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Ankara tüp bebek tedavisi için ise Doç. Dr. Aydın Köşüş ile iletişime geçebilirsiniz.

  Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

  Tüp bebek tedavisi, günümüzde kısırlık olgularının tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle aşılama tedavisini deneyen ve sonuç alamayan, sperm kaynaklı kısırlık sorunu yaşayan çiftlerde oldukça başarılı sonuçlar verir.

  Kısır çiftlerde çeşitli nedenlerle gebelik gerçekleşemez. Aktif cinsel yaşamın ilk 1 yılında, kısa sürede gebe kalınamayabilir. Bu durum genellikle normal kabul edilir. Çünkü bu noktada hem fizyolojik hem de çevresel faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Stres, yumurtlama dönemi, cinsel ilişki sıklığı gibi pek çok etmen bu süreçte rol oynar. Bununla birlikte korunmasız cinsel yaşamın 1 yılı aşmış olması ancak buna rağmen hâlâ gebelik görülmemesi, altta yatan fizyolojik problemleri düşündürebilir. Kısırlığın en yaygın nedenleri:

  • Hormonal problemler
  • Üreme hücreleri ile ilgili problemler (Menide hiç sperm olmaması, sperm ve yumurta sayısı/kalitesi ile ilgili problemler)
  • Bazı doğumsal hastalıklar
  • Cinsel fonksiyon bozuklukları
  • Geçirilmiş hatalı cerrahi operasyonlar
  • Aşırı alkol ve sigara tüketimi
  • Şeker hastalığı
  • Bazı üreme sistemi hastalıkları (varikosel, endometriozis, polikistik over sendromu vb.)
  • Aşırı kilo

  Tüp bebek tedavisi özellikle üreme hücrelerinin kalitesi ve hareketliliğinden kaynaklanan kısırlığın tedavisinde oldukça etkilidir. Bununla birlikte pek çok kısırlık olgusunda da denenebilir ve beklenen, başarılı sonuçları verebilir. Tüp bebek tedavisi aynı zamanda nedeni bilinmeyen kısırlığın tedavisinde de tercih edilen, günümüzün modern tedavi yöntemlerinden biridir.

  Ankara Tüp Bebek Tedavi Süreci Nasıldır?

  Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması anne ve baba adayının değerlendirilmesidir. Kısırlık tedavi sürecinde en önemli noktalardan biri; kısırlığın altında yatan nedenlerin detaylı olarak araştırılmasıdır. Nedenleri bilindiğinde, kısırlık için uygun tedavi planı yapılabilir ve çiftlerin bebek sahibi olma şansı yükselir. İlk görüşmede çiftin tüp bebek tedavisi için uygun olduğu belirlendikten, kısırlığın nedenleri tartışıldıktan sonra yumurta uyarma aşamasına geçilir.

  Yumurtaların uyarılması, anneden gelişmiş üreme hücrelerinin alınmasını sağlar. Bu nedenle adetin 2. ya da 3. gününde, ultrason cihazı ile rahim ve yumurtalıklar takip edilir. Ultrason sonuçları normal ve işleme elverişli olduğunda ise hormon içeren iğne ya da ilaçlarla annenin yumurtalarının gelişmesi, olgunlaştırılması sağlanır. Bu noktadan sonra ise yumurta toplama prosedürü gelir.

  Yumurta toplama aşamasında amaçlanan; olgunlaşan yumurtaların anneden toplanıp, laboratuvar koşullarında döllenmeye hazırlanmasıdır. Bunun için rahme ince bir iğne ile girilerek, yumurtalar aspire edilir ve steril laboratuvar koşullarında döllenmek üzere hazırlanır. Bu süreçte baba adayı, sperm toplama odalarında meni örneği verir ve Ankara tüp bebek tedavi süreci başlar.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ankara Tüp bebek tedavisinde hastaların ihtiyaçlarına göre iki farklı yöntem tercih edilebilir:

  • IVF (Klasik Tüp Bebek Yöntemi): Klasik yöntemde anneden alınan yumurta hücreleri ile babadan alınan spermler laboratuvar koşullarında bir araya getirilir. Bu süreçte hücreler düzenli olarak takip edilir ve kendi kendilerine döllenmesi beklenir. Döllenme gerçekleştikten sonra ise embriyo transferi yapılır.
  • Mikroenjeksiyon Yöntemi: Tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran yöntemlerden biridir. Bu yöntemde amaç klasik olanla aynı olsa da işlem süreci farklıdır. Baba adayından alınan spermler, yumurta hücresine enjekte edilir. Özellikle

  Yumurta Toplama ve Embriyo Transferi Ağrılı İşlemler Midir?

  Yumurta toplama ve embriyo transferi işlemlerinin her ikisinde de yoğun ve dayanılmaz bir acı hissedilmez. Ancak hastalarımızın endişelenmesi ve kendini gergin hissetmesi durumunda lokal anestezi yapılarak işlem çok daha konforlu hâle getirilebilir. Her iki işlem de oldukça kısa sürede tamamlanır ve hastalarımız aynı gün içerisinde günlük yaşamlarına devam edebilirler.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisinin Sonuçları Ne Zaman Anlaşılır?

  Tüp bebek tedavisi yapıldıktan kısa bir sonra anne adayı gebelik testi yaptırarak sonuçları öğrenebilir. Bu noktada hem idrarda hem de kanda yapılan testler tercih edilebilir. Uygulamadan yaklaşık 12 gün sonra test yapılabilir. Test sonuçları pozitifse anne adayının zaman kaybetmeden doktora gitmesi ve gebelik sürecinin dikkatlice takip edilmesi gerekir.

  Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak, tıpkı diğer gebelikler gibi doğaldır. Bu nedenle tüp bebek tedavisi sürecinde, çiftlerin biyolojik olarak riskli bir durumu yoksa, gebelik süreci normal bir gebelik gibi ilerler.

  Ankara Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2021

  Tüp bebek tedavisi, günümüzün hem yenilikçi hem de en etkili kısırlık tedavisi yöntemlerinden biridir. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen pek çok çift, bu yönteme başvurmaktadır. Kadınlarda gebe kalabilme yaşı menopoz ile sınırlıdır. Bu nedenle tedavi kadınlarda 45; erkeklerde ise yaş sınırı olmadan yapılabilir. Tüp bebek süreci ise her çift için farklıdır. Bazı kişilerde ilk denemede gebelik oluşurken bazı çiftlerde 2. ya da 3. denemeyi yapmak gerekebilir. Bu da tüp bebek tedavisi fiyatlarını etkiler. Ankara tüp bebek tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi için kliniğimizi arayabilir ve Doç. Dr. Aydın Köşüş’ten randevu alabilirsiniz.