Adet Düzensizliği Tedavisi Ankara

  Adet düzensizliği tedavisi Ankara, adet kanamalarının sıklığı ya da miktarı ile ilgili sorunların giderilmesine yönelik yaklaşımları kapsar. Adet düzensizliği, özellikle ilk adet kanamaları yaşandığında sık görülen bir problemdir. Bununla birlikte kadınlar hayatının her döneminde adet düzensizliği yaşayabilir. Adet düzensizliği bazen hormonal ve çevresel değişimlerden kaynaklanır. Bazen ise kısırlık gibi daha ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle adet düzensizliği olgusunun detaylı olarak araştırılması gerekir. Ankara adet düzensizliği tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

  Adet Kanaması Nedir? Neden Olur?

  Adet kanamaları her kadının ayda bir kez yaşadığı, doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Her ay kadın rahmi gebeliğe hazırlanır. Rahim iç duvarı kalınlaşır ve embriyonun tutunması için en iyi ortamı hazırlar. Eğer gebelik oluşmazsa kalınlaşan doku dökülür ve adet kanaması gerçekleşir. Bu süreç her kadın için değişmekle birlikte, ortalama 21 – 35 günde bir olur.

  Ayda Kaç Kez Adet Olunur? Ayda İki Kere Adet Olmak Mümkün Mü?

  Sağlıklı bir kadın, her ay bir kez adet kanaması yaşar. Adetin ayda iki ya da daha fazla olması adet düzensizliği kapsamında değerlendirilir. Ancak adet düzensizliği yalnızca bununla sınırlı bir kavram değildir.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet düzensizliği; sanılanın aksine sadece adetlerin sık ya da seyrek olması değildir. Adet kanamalarının normalden fazla ya da az olması da adet kanaması olarak değerlendirilir. Adet kanamalarını ilk kez yaşayan genç kızlarda, adet düzensizliği sık görülür. Özellikle ilk 1 yıl boyunca, adet kanamalarının zaman zaman kesilmesi ya da normalden fazla olması normaldir. Ancak bu süre uzadığında üreme sistemi ya da hormonlarla ilgili farklı sorunlardan şüphelenilebilir.

  Adet Düzensizliği Neden Olur?

  Adet düzensizliğinin altında yatan pek çok neden olabilir. Her kadın yılda birkaç kez adet döngüsünde bozulma görülebilir. Mevsim geçişleri, stres vb. pek çok etken adet döngüsünü olumsuz etkileyebilir. Ancak sürekli olarak görülen düzensizliğin altında genellikle fizyolojik sıkıntılar yatar:

  • Endometriozis hastalığı ve çikolata kistleri
  • Yumurtlama ile ilgili sorunlar
  • Miyom, polip ve kistler
  • Bazı hormonal ilaçların düzenli kullanımı
  • Bazı kadın kanseri türleri
  • Tiroid hastalıkları
  • Diyabet, aşırı zayıflık ve kilo artışı
  • Erken menopoz
  • Polikistik over sendromu (PKOS)

  Ankara Adet Düzensizliği Tanısı Nasıl Konur?

  Adet düzensizliği tanısı kadın doğum uzmanları tarafından konulur. Bu nedenle adet düzensizliğinden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda uzman bir kadın doğum uzmanına görünmeniz tavsiye edilmektedir. Ankara adet düzensizliği tanı ve tedavisi için kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz. Adet düzensizliği tanısında kan testleri, ultrason ve smear testi sonuçları değerlendirilebilir. Kapsamlı bir jinekolojik muayeneden sonra ise kesin tanı konulabilir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Ankara Nasıl Yapılır?

  Ankara adet düzensizliği tedavisi için öncelikle altta yatan nedenlerin kesin olarak bilinmesi gerekir. Nedenleri kesin olarak bilindiğinde adetler büyük oranda düzenlenebilir. Tedavi sürecinde:

  • Hormonal dengeyi koruyan medikal ilaçlardan
  • Laparoskopik ya da histeroskopik tedavi yöntemleriyle düzensizliğe neden olan patolojiler tedavi edilebilir.
  • Adet düzensizliği tedavisinde önemli noktalardan biri de süreci adım adım kontrol etmektir. Bu nedenle adet sıklığı ve miktarı düzenli olarak kontrol edilir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Ankara

  Adet düzensizliği, her kadının belli dönemlerde yaşayabileceği bir problemdir. Adet görmek, her kadın için sağlıklı ve gerekli bir süreçtir. Adetlerin kesilmesi ya da düzensiz olması durumunda ise kadın sağlığını olumsuz etkileyen riskler ortaya çıkabilir. Bu nedenle adet düzensizliğinin hafife alınmaması ve zamanında uygun tedavi yöntemlerine başvurulması önemlidir. Ankara adet düzensizliği tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Doç. Dr. Aydın Köşüş’ün kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.