Miyomlar kadınlarda en sık görülen iyi huylu rahim tümörleridir. Miyomlar kadınların üreme dönemlerine göre zaman zaman değişik boyutlarda olabilir. Üreme döneminde iken genellikle büyüme eğiliminde olan miyomlarda acaba küçülme olur mu? Şimdi bu makalemizde “miyomlar küçülür mü” konusunu birlikte inceleyelim.

Miyomlar erken yaşlardan menopoza kadar genellikle büyür. Hatta bazen o kadar çok büyür ki tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Günümüzde gelişen tıp teknolojisi ve hastaların daha duyarlı olması sayesinde genelde miyomlar küçük boyutlarda iken yakalanabilmektedir. Hatta pek çok hastada çok küçük miyomlar hiçbir belirti vermediğinden başka nedenlerle bakılan ultrasonda tesbit edilir.

Miyomlar genellikle menopoza yakın ve menopoza giren kadınlarda küçülür. Miyomların büyümesinde etkili olan estrojen ve progesteron hormonlarının menopozda seviyeleri iyice azalacaktır. Bu nedenle miyomların kanlanması azalacak, beslenmesi bozulacak ve miyomlar küçülmeye başlayacaktır. Menopoz döneminde kendiliğinden küçülen miyomlar, hastanın herhangi bir şikayeti yoksa düzenli ultrason muayeneleri ile takibe alınır. Takipte büyüyecek olursa bu hastalarda miyom ameliyatı düşünülebilir.

Menopoz dışında miyomların küçülmesine neden olacak faktörlerden biri de değişik nedenlerle kullanılan GnRh analogları olan ilaçlardır. Bu ilaçlar bazı hastalarda kanamayı kesmek için kullanılırken, miyom ameliyatı yapılacak büyük miyomu olan kadınlarda da miyomu küçültmek için kullanılabilir. Özellikle aşırı kanamaya neden olan submüköz miyom adı verilen rahim iç zarından kaynaklanan büyük miyomlarda, histeroskopi ameliyatını kolaylaştırmak ve tek seansta ameliyatı tamamlamak için hastalara 1-3 aylık miyom küçültücü tedaviler uygulanır.

Yine rahim içine yerleştirilen ve Mirena adı verilen rahim içi araçlarla tedavi edilen kadınlarda miyomların azda olsa küçüldükleri tesbit edilmektedir. Bu nedenle aşırı kanama problemi olan kadınlarda hem kanamayı tedavi etmek hem de miyomlarda küçülme sağlamak amacıyla hormonlu spiraller kullanılabilir.

Üreme dönemindeki yada menopozdaki kadınlarda miyomlarda aşırı büyüme olacak olursa ve tehlikeli boyutlara ulaşırsa laparoskopi adı verilen kapalı ameliyat yöntemi ile rahatlıkla çıkarılabilir. Büyümeyen yada kendiliğinden küçülen miyomlarda ise hastanın herhangi bir şikayeti yoksa takip edilebilir. Takipler esnasında miyomlarınız büyüyecek olursa mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz. Operasyon gerekliliği konusunda doktorunuz sizi detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.